CENTRAL GROUP blog

8. 12. 2015

Analýza: Stavebnictví za říjen v meziročním srovnání mírně pokleslo. Příští rok ale poroste. Jeho motorem bude i rezidenční developmentStavební produkce v říjnu 2015 klesla meziročně reálně o 1,3 %. V bytových domech statistici ČSÚ zaznamenali pokles počtu zahájených bytů o 2,4 %.  Stavebnictví po období recese evidentně nemá ještě úplně vyhráno.

Ve svých odhadech na příští rok jsou střízlivé zejména velké stavební firmy. Podle odhadů firem české stavebnictví příští rok poroste o 4,5 %. I když firmy mají velkou radost z toho, že je vidět světlo na konci tunelu, a že mají za sebou tíseň recese předchozích let, ředitelé stavebních společností jsou v odhadech růstu velmi opatrní. Vyplývá to z nejnovější analýzy českého stavebnictví, kterou zpracovala společnost CEEC Research. 

Do stavebního průmyslu totiž velkou nejistotu vnáší perspektiva projektů, které se financují z veřejných zdrojů. Stavaři nevědí, jaký dopad bude mít nová legislativa posuzování vlivu na životní prostředí na dopravní stavby. Vázne projednávání veřejných zakázek. Novela stavebního zákona je v nedohlednu. Není proto jisté, které projekty se podaří včas dotáhnout, zadat a začít stavět. Proto především velké stavební společnosti ve svých odhadech růstu tržeb na příští rok jsou spíš opatrné.

Rezidenční developeři mezi tahouny trhu

O to důležitější jsou pro stavebnictví zakázky soukromých investorů. Důležitým pilířem růstu oboru se tak stává rezidenční development. Poptávka po nových bytech vytrvale roste, což se samozřejmě promítá i do poptávky rezidenčních developerů po stavebních pracích. Největší český rezidenční developer a investor bytové výstavby CENTRAL GROUP tak v tuto chvíli má rozestavěnu více než desítku velkých bytových projektů. S podobným objemem počítá i příští rok. Investiční hodnota bytů rozestavěných v příštím roce se bude pohybovat kolem šesti miliard korun. Předseda představenstva společnosti CENTRAL GROUP, Dušan Kunovský, k tomu uvedl:

„Jako kapitálově nejsilnější český rezidenční developer věnujeme maximální pozornost výběru dodavatelů a kontrole kvality. Jsme největším hráčem na poli stavebních zakázek v bytové výstavbě v Praze. Každý rok za stavební práce utrácíme miliardy korun.“
 
Pro Central Group staví ty největší a nejzavedenější společnosti – Metrostav, Průmstav nebo Subterra.  Rezidenční developeři v době růstu sahají po připravených projektech, které mají v zásobě, a pouštějí se co nejrychleji do jejich realizace. „Na trhu s novým bydlením nastala jedinečná situace. Lidé v sobě mají optimismus a neváhají se pustit do koupě nového bytu. To jim navíc umožňují i trvale nízké úrokové sazby hypoték. Proto se dá říct, že kdo dnes  jen trochu může, staví.“ uvádí Dušan Kunovský.

Kvůli legislativnímu chaosu trh zůstává pod svým potenciálem

Developeři se zároveň netají tím, že zásoby připravených projektů se rychle tenčí. Příprava nových investičních záměrů je totiž složitější než kdy jindy. Důvodem je nebývalý legislativní chaos, který na trhu panuje. Podmínky pro podnikání se tak zhoršují všem v branži. Platí to pro zadavatele zakázek i pro stavební firmy. Nejcitelnější problém je zmíněná novela stavebního zákona, která je v nedohlednu. Ta je přitom pro budoucí rozvoj nejen rezidenčních staveb naprosto klíčová.

Už podle říjnových čísel je jasné, že ne všechno je tak růžové, jak by mohlo vypadat. Jak rezidenční development, tak stavebnictví jako celek sice příští rok podle hlavních hráčů v oboru porostou. Ne ale tak, jak by mohly. Legislativní chaos neumožňuje pružné a rychlé projektování a plánování. Povolovací procesy jsou nadále zdlouhavé a plné zvratů. To všechno jsou faktory, které neumožňují zcela využít potenciál růstu, který česká ekonomika momentálně prožívá.

Žádné komentáře:

Okomentovat