CENTRAL GROUP blog

18. 1. 2016

Jak se bydlí ve výšce – Residence Garden Towers


Rezidence ještě zdaleka není hotova, ale kdo se postaví do atria tohoto velkého komplexu, ten hned uvidí, jak monumentální projekt to je. Atrium mezi pěti věžemi v tuto chvíli využívají hlavně stavbaři k dopravě materiálu. O velikosti vnitrobloku si ale udělá každý představu už teď.

Střešní zahrady a soukromé náměstí


 Z betonového dvora se brzy stane útulné náměstí,  které využijí  všichni obyvatelé i jejich návštěvníci. Kde je zatím jenom beton, poroste brzy plno zeleně, přibudou tu lavičky a vznikne dlážděné prostranství. Vlastně to tu bude mnohem lepší než na normálním rynku. Jediný automobilový provoz, který tady kdo potká, bude zahradníkova multikára, která přijede kvůli údržbě stromů, keřů a trávníků tohoto velikého vnitrobloku.

A jako volně přístupné prostranství začne tento prostor pro obyvatele Residence Garden Towers i fungovat. Zahrádky přináležející k bytům na „náměstí“ budou samozřejmě přístupné jenom jejich majitelům a nebude tam vidět. Prostor atria pak bude pro všechny obyvatele komplexu. Když se dva sousedé budou chtít setkat, budou si moci říct: „Sejdeme se dole.“ Skoro každý, kdo vejde do domu z ulice, projde právě tudy. Lidé se tak mohou potkávat a pokud se poznají, tak prohodit i pár slov.

Všech pět věží, včetně pater, ze kterých vycházejí,  obsahuje celkem na 700 bytů.  Toto město ve městě tak bude čítat určitě přes dva tisíce obyvatel. I když je jasné, že se nebudou znát všichni navzájem, na atrium se ptají skoro všichni, kdo se o koupi bytu v žižkovském komplexu zajímají.  Lidé se chystají využívat i střešní zahrady, které budou na úpatí jednotlivých věží nad pátým  patrem.

Pokud má tato rezidence fungovat jako malá městská čtvrť, jsou klíčové služby v bezprostředním dosahu. V tomto případě se ale myslí v bezprostředním dosahu bytu, takže rovnou v areálu. Architekti věděli, že se lidé po tom budou ptát a naplánovali tři prostory určené komerčním službám. Tvůrci mnoha výškových budov se chlubí například tím, že obyvatelé budou moci z bytu do restaurace jít rovnou v papučích. Residence Garden Towers, i když je vysoká a zdaleka viditelná, funguje ale spíš jako malé město nebo městská část. A v restauraci ve městě by asi nevypadalo zrovna nejlépe, kdyby tam někdo přišel v přezůvkách. I když kavárnu nebo restauraci obyvatelé uvítají – a to s přístupem zvenčí – mnohem víc jim leží na srdci přítomnost supermarketu.

Projekt rezidence totiž leží v centru, pár stanic tramvají do historického jádra města. Ani do metra chodit nemusíte, abyste se během pár minut dostali třeba na Václavské náměstí.  Kdokoli se chce do této části Žižkova nastěhovat, rychle přijde na myšlenku, že by pro rodinu mohl mít jenom jedno auto. Páry, singles či mladí lidé se mohou v této části metropole dokonce obejít třeba úplně bez něj – i když na parkování se tu myslí. Garáže a stání dokonce budou hlídány kamerami.  Kdo se domů bude vracet tramvají, ocení ale, že v přízemí bude obchod. Nač nosit tašky zdaleka – zvlášť když někdo bude chtít koupit balenou vodu, mléko, cukr, brambory,.... Nikdo nechce nosit daleko cokoli těžkého.

Lavičky, zeleň a prostor. Lepší než městský rynek.

Život ve výšce

Bydlení například v 18. patře má svá specifika. Residence Garden Towers je jednak největším bytovým domem v Praze kolaudovaným v posledních letech, ale v prostoru centra patří i k nejvyšším. Jeřáby ještě nejsou ze stavby pryč, ale budova už začala modelovat pražský skyline. Z každé strany jinak – záleží ze kterého koukáte úhlu. Od toho se odvíjí počet věží, které napočítáte. Je jich samozřejmě pořád pět, ale nikdy nevíte, které budou v zákrytu.

Vysoké jsou všechny stejně – 18 pater, 54 metrů. Střecha bude ve 333 metrech nad mořem. Telekomunikační věž O2 budova nepřekoná, ale ostatní zástavbu převyšuje. A tak jedním z důležitých témat při koupi bytů je v rozhovorech prodejců s klienty výhled. Architekti mysleli na to, aby z vyšších pater pohled na městské panorama nebo do zeleně skutečně byl. Co si předsevzali, dodrželi. Ne všichni hledají ve svém zorném úhlu konkrétní historické památky, ale stojí o to, aby měli výhled na centrum města a neváhají za to dát i nějakou korunu navíc. Z věží Residence Garden Towers, které mají odpovídající orientaci, tyto výhledy k mání skutečně jsou.  A kdo na skyline bude chtít hledat ty nejznámější pražské památky, určitě je tam najde.

Zajímavé téma, se kterým se tak často u jiných svých projektů nesetkává ani developer, společnost CENTRAL GROUP, je výhled na Olšanské hřbitovy. Skutečně sem přichází klienti, které pohled z bytu do zelených korun stromů Olšanských hřbitovů, opravdu děsí. Někteří jsou pověrčiví, jiným by to vadilo z jiného důvodu.  Je však mnoho takových, kteří takový výhled skoro i vítají. Například ti, kterým záleží na tom, aby se sousedství domu v dohledné době nezměnilo, aby tu nic dalšího nevyrostlo. To se na hřbitově nestane a je takřka jistota, že pohled do korun stromů na Olšanech zůstane. Od výškového domu jeho obyvatelé pak chtějí ještě jednu věc: očekávají, že v jeho bezprostřední blízkosti nic nebude, že odstupy budou dostatečné. Hledět v 18. patře někomu jinému do kuchyně, by nebylo zrovna žádoucí.

Jako výšková budova působí věže komplexu i z pohledu architektonického. Ve všech patrech jsou okna od země až ke stropu opatřená zábradlím, které evokuje design samotné fasády. Ta nemá vlastně žádnou omítku, ale tvoří jí obkladové  desky bílé, okrové a šedé barvy, která, jak se ve firmě říká, zraje do stříbrna. Balkony tu také budou, ale jen v nižších podlažích. Výškové byty se budou vyznačovat právě tím, že budou mít francouzská otvírací okna se zábradlími. Některé mají zimní zahradu.

Žižkov by night.

Výšková stavba leckdy znamená luxus. Zdejší komplex, jako správná „městská čtvrť“, bude mít svou pestrost: byty jsou tu pro rodiny s dětmi, pro singles a páry. Budou tu určitě bydlet i mladí lidé. Například proto, že Vysoká škola ekonomická, jako prestižní vzdělávací instituce, odtud není vůbec daleko.

Realitní experti říkají, že zdejší byty mají ten poměr ceny vůči kvalitě, prestiži a lokalitě. Budou mít trvalou hodnotu. Proto se vyplatí nejen lidem, kteří je chtějí čistě pro své bydlení, ale i investorům, kteří je chtějí pronajímat a třeba i později opětovně prodat.

Residence Garden Towers tak  je v Praze jedinečným projektem. Kolaudovat se bude letos na jaře jako největší rezidenční novostavba posledních let.

Žádné komentáře:

Okomentovat