CENTRAL GROUP blog

29. 3. 2016

Bytový design 2016, to jsou především pastelové barvy

Jaro se začíná stále silněji ozývat. Sluneční paprsky jsou den ode dne hřejivější, stromy i záhony se zelenají a objevují se také první květy. To je doba, kdy každá hospodyňka začne přemýšlet o jarním úklidu a s ním spojenými změnami v bytě. Loňská dekorace se již okoukala a všudypřítomná jarní nálada vybízí ke změnám.

 

Pastelové barvy

 

Lidé mají obvykle jaro spojené s pastelovými jasnými barvami. Pokud je k doplnění nebo ozvláštnění interiéru letos použijete, nebudete je muset měnit ani v létě. Pastelové barvy jsou totiž hitem letošního roku. Vedou uklidňující pastelové odstíny vycházející z přírody jako je kávová, lila nebo růžová. Módní je i nadále šedá a její pastelové odstíny směřujících v barevném spektru právě k růžové nebo fialkové. Trendy jsou odstíny modré včetně džínové. Váš byt by měl zkrátka letos vypadat podobně jako váš šatník, kde vede pastelově modrá v kombinaci s růžovou.

Stále in je použití jemných pastelových odstínů na větších plochách a jejich doplnění kontrastní výraznější barvou. Módní je barevnost tón v tónu, která i u pastelových odstínů přináší zajímavý výsledek. Do střídmě zařízeného interiéru jaro přinesete snadno právě dodáním doplňků v pastelových barvách. Nejrychlejším převlečením bytu do nových barev je pak nově laděné prostírání a textilie pro stolování. Velkou a zároveň velmi snadnou změnou v ložnici je nové povlečení.

Úplným hitem je pak použití zlaté a jejích odstínů, která tak postupně vytlačuje dosud módní měděné a bronzové odstíny. Zajímavé užití zlaté může být i na stěnách, ideálně jen na jedné z nich. Je třeba ale počítat s výrazně vyšším rozpočtem v případě, že se pro tuto zajímavou variantu rozhodnete.

Tapety jsou pořád v kurzu. Zatímco v minulých letech vedly velké a výrazné obrazce, letos se vrací jemnější a méně výrazné abstraktní vzory v zemitých barvách nebo opět jemných přírodních odstínech.  Jejich podklad by přitom měl navazovat na barevnost zvolenou na zbývajících stěnách. V kurzu je použití metalického lesku a zlaté.

 

Funkční interiér

 

V řešení samotného interiéru je ale podstatou především funkčnost a to nejen jednotlivých kusů nábytku, ale i samotných dekorací. Jednoduchý funkční interiér bez zbytečného balastu. Vede minimalistický styl, v módě jsou otevřené prostory navozující industriální pocit.

Barevnost nábytku je také minimalistická a neutrální tak, aby ji bylo možné kombinovat právě s doplňky v módních barvách. Kromě bílého lesku tak je letos na nábytek zajímavá například magnolie nebo kapučíno. Pastelové odstíny pronikají i sem, převážně se ale uplatňují na solitérních zajímavých kusech nábytku, které je možné poměrně snadno vyměnit. Často ve stylu retro.

Z kanceláří se do bytů přenesl trend zelených stěn a zelenou zde nemyslíme jen barvu. Stěny „osázené“ rostlinami mají i svou funkci – čistí a zvlhčují vzduch. Zapadají tak plně do funkčního stylu letošního roku.

 

Důraz na přírodní materiály

 

Přírodní materiály se používají stále častěji. Dokonce i na místech, kde by je člověk nečekal tak často, jako je kuchyně nebo koupelna. Propojení přírody s moderním bydlením je stále více patrné. Důraz je stále více kladen na kvalitu. Mladí lidé, kteří si zařizují první bydlení, by proto měli přemýšlet nad trvanlivými povrchovými úpravami a tvrzeným laminátem. Tedy velmi odolnými materiály a úpravami, které přežijí i příchod dítěte do rodiny.

Žádné komentáře:

Okomentovat