CENTRAL GROUP blog

25. 7. 2016

Nové byty si pořizují mladší lidé, při výběru jsou nároční na kvalitu


Nové byty si v posledním roce pořizují mladší lidé. Z kontinuálního výzkumu společnosti Central Group také vyplývá, že mladí jsou při výběru nového bytu velmi nároční na kvalitu. Základem je pro ně lokalita. Při nákupu prvního bydlení se obchodníci u mladých lidí do 30 let setkávají v podstatě se dvěma přístupy. Buď hledají startovací byt, který později hodlají pronajímat, a pak u nich vedou lokality blízko centra, nebo rovnou uvažují o větším bytě, kde chtějí později založit rodinu, a pak volí i okraje města.Přicházejí stále mladší lidé


V uplynulých letech byl průměrný věk těch, kdo si kupují byt, poměrně stabilní. Pohyboval se dlouhodobě nad hranicí 40 let. Například v roce 2009, kdy byl nejvyšší, dosáhl u mužů 44 let a v prvním pololetí toho roku dokonce 46 let. Vloni pak poprvé klesl pod hranici 40 let. U mužů dosáhl 38 let a u žen 39 let. Důvodem jsou především superlevné hypotéky, které umožňují dosáhnout na nový byt i lidem, pro které byly dříve úvahy o vlastním bydlení nedostupné. Obchodníci se tak setkávají se stále mladšími lidmi, kteří na nákup nového bytu díky levnému financování dosáhnou. Jejich preference ohledně bydlení se také mění.

Pro mladé lidi je stále prioritní lokalita. Daleko více nabírá na důrazu poměr dosažené kvality bytu za optimální cenu. Dnešní kupující zdaleka nechtějí ten nejlevnější byt, ale chtějí ve své předem určené cenové relaci najít to nejkvalitnější bydlení. Mladí jsou velmi nároční ohledně nabízené kvality. Velmi pečlivě posuzují nejen lokalitu, ale také výhled z bytu, dopravní dostupnost, kvalitu zpracování, klientský servis. Velmi vítají také moderně zařízený ukázkový byt, díky kterému si mohou reálně představit, jak bude vypadat i jejich bydlení. Také mladí lidé daleko častěji volí službu bytového designéra při zařizování bytu.

Dnešní mladí lidé jsou často poměrně nároční a hledají vysokou kvalitu bydlení, kterou splňují právě nové developerské projekty. Ne každý si ale ve 25 letech může dovolit koupit nový byt a to je také důvodem, proč tak roste poptávka po investičních bytech. Především studenti a čerství absolventi, kteří nově v Praze nalezli práci, jsou totiž nejčastěji nájemníky těchto bytů.

Lokalita je základ, mladí chtějí mít blízko do centra


Pokud jde o lokalitu, jsou mladí lidé ochotnější se za bydlením přestěhovat, než jejich rodiče. Pokud vezmeme v úvahu jen stávající obyvatele Prahy, kteří hledají nový byt, pak je lokalita při výběru jedním z nejdůležitějších parametrů jak pro mladé, tak i pro starší kupující. Pro každého z nich ale jinak. Zatímco starší lidé hledají nové bydlení převážně v té své lokalitě, kde jsou zvyklí a vázaní například školami dětí, mladí se klidně ze své čtvrti přestěhují. Preferují pak oblasti blíže centru města a tzv. módní čtvrti.

Vůbec nejžádanějšími lokalitami mezi lidmi do 30 let jsou Žižkov, Smíchov a Dejvice. Velmi žádaný je také prstenec čtvrtí kolem centra města a pak logicky oblasti kolem stanic metra. Naopak samotné centrum mladí lidé ve výzkumu jako místo, kde by chtěli koupit byt, neoznačili vůbec. Důvodem je pravděpodobně fakt, že šlo o skutečné zájemce o bydlení, kteří již měli reálnou představu o cenách na trhu, a proto nehledali byt přímo v centru, kde je nabídka bytů malá a ceny vysoké.

Obecně i nadále platí, že mezi mladšími respondenty je daleko větší procento těch, kteří mají původní bydliště mimo Prahu a do metropole se teprve stěhují. Často jde o absolventy vysokých škol, kteří v Praze nalezli po skončení studia práci a hledají si také první bydlení.

Žádné komentáře:

Okomentovat