CENTRAL GROUP blog

10. 8. 2016

Jak vybrat pozemek pro rodinný dům?

O rodinném domě jako ze seriálu Zoufalé manželky sní spousta mladých rodin. To, co vilkám z oblíbené televizní ságy dávalo punc výjimečnosti, ale nebyla jen architektura a honosnost samotných domů, ale především slavná Visteria Lane – tedy luxusní lokalita. Tím, co dává rodinnému domu jeho skutečnou hodnotu, je totiž především pozemek, na kterém dům stojí.Lokalita je základ


O atraktivitě stavebního pozemku přitom nerozhoduje jen jeho tvar a velikost, ale především okolí. Dostupnost základní vybavenosti jako jsou služby, obchody, zdravotnická zařízení, škola a školky, je při výběru místa pro rodinný dům velmi zásadní.

Většina mladých před narozením prvního dítěte instinktivně utíká z města na venkov, do zeleně, kde je podle nich vhodnější prostředí pro vychovávání dětí. Mají pravdu, ale jen částečně. Nestačí totiž najít pozemek kdekoli a myslet si, že přece na nákupy a za „civilizací“ si vždycky dojedu autem. To jde jen v době, kdy jsou děti opravdu malé a v podstatě nemají žádné zájmy. Jakmile ale povyrostou, rodina zjistí, že potřebují jezdit nejen do školky, ale také na různé kroužky. Z maminek ze satelitních městeček se tak postupně stávají taxikáři. A to je také důvodem, proč se rodiny s jen trochu odrostlými dětmi opět vracejí k městskému bydlení. Pokud tedy toužíte po bydlení v rodinném domku za městem, promyslete si, jak bude vypadat váš život a život vaší rodiny za pár let a zda i v takovém případě vám bude místo vyhovovat.

Myslet tzv. dopředu se vyplatí u jakékoli investice. A investice do koupi rodinného domu je obvykle vůbec tou největší, kterou lidé za svůj život dělají. Proto je třeba se na nákup pozemku nebo celého domu dívat právě investičním pohledem.

Místo, které si zvolíte pro život, by totiž mělo v čase získávat na hodnotě. Možná se vám to teď nezdá a myslíte si, že kupujete dům na celý život, ale nikdy neříkejte nikdy. Přijde zajímavá pracovní nabídka a budete se muset stěhovat. A při budoucím prodeji pak jen oceníte, že jste vybírali pozemek pečlivě a při koupi jste přemýšleli o jeho budoucí hodnotě.

Podstatná je při výběru lokality samozřejmě dostupnost města, kam dojíždí většina obyvatel budoucího domu za prací, tedy v našem případě Prahy. Ideální jsou lokality blízko dálnic, které směřují do hlavního města. Je dobré posoudit také průjezdnost budoucí trasy do práce ve špičkách a zvážit, zda k té vaší dálnici existuje rozumná alternativa pro případ nehody či jiného omezení na dálnici v době, kdy spěcháte do práce.

Tím hlavním důvodem, proč lidé utíkají z města je ale blízkost přírody, po které touží. Ta by měla být dobře dostupná a využitelná.

Kupovat od developera?


V dnešní době takovým požadavkům dobře odpovídá řada developerských projektů. Dnes již se obvykle nestaví v polích, protože lidé si potřebu zajištění základních potřeb v místě bydliště uvědomují. Nejvíce ceněné jsou tak developerské projekty pro rodinné domy přímo v okrajových čtvrtích hlavního města nebo ve větších městech v okolí Prahy s výbornou dopravní dostupností.

Developerský projekt navíc obvykle zajišťuje to, že koupená nemovitost v budoucnu poroste na ceně. Nepůjde totiž jen o jeden pěkný samostatný moderní domek na nějakém zbylém pozemku uprostřed vesnice s jinak neupraveným okolím. U developera máte jistotu, že nejen váš dům, ale i okolí včetně chodníků, silnic a dalších společných prostor bude nové a udržované. Projekty dnes mají obvykle poměrně kvalitní urbanistické řešení a nabízejí také funkční využití společných částí pozemku, vybavení obecním mobiliářem. Samozřejmostí jsou dnes v takových projektech například dětská hřiště a parčíky s lavičkami sloužícími k relaxaci.

Nákup pozemku nebo celého domu od developera také dává právní jistotu, že jde skutečně o stavební pozemek, na kterém neleží žádná věcná břemena. K pozemku je obvykle přivedena voda, kanalizace a elektřina.

Na zahradě nešetřete


Lidé investují velké prostředky do rodinného domu především proto, že chtějí mít své soukromí. Nevyhovuje jim bydlení v bytovém domě, kde se musí na všem dohadovat se spoluvlastníky. Pozemek by vám měl takové soukromí nabídnout.

Při jeho výběru tedy myslete na to, zda bude velikost zahrádky dostatečná nejen pro využití, které plánujete aktuálně, ale zda bude stačit i v budoucnu, třeba až se vzmůžete na bazén. Na druhou stranu málokterý člověk z města si uvědomuje, kolik práce údržba zahrady obnáší. Takže prostorem ani zbytečně neplýtvejte.Žádné komentáře:

Okomentovat