CENTRAL GROUP blog

16. 12. 2016

Ceny pražských novostaveb rostou

Nová bytová výstavba v Praze je aktuálně jednou z nejlepších investičních příležitostí na českém trhu. Jen za posledních 12 měsíců vzrostly ceny nových bytů o 19 %. Cena průměrného bytu dosáhla 4,8 milionu korun. Trh s rezidenčními nemovitostmi tak i díky tomu za rok 2016 dosáhne obratu 30 miliard korun, což meziročně znamená růst o 36 %.Příčin tohoto růstu je několik. Především je „na vině“ dobrá ekonomická situace v zemi a optimismus zákazníků, který je navíc podporován nízkými úrokovými sazbami hypoték. Druhým faktorem je už ale daleko méně pozitivní fakt, že trh se začíná vyčerpávat a nabídka neodpovídá poptávce. V tuhle chvíli je na celém pražském trhu jen 4300 nových bytů k prodeji, přičemž dvě třetiny tohoto čísla tvoří luxusní apartmány mimo cenový dosah běžného kupujícího. Ceny bytů v Praze tak rostou nejrychleji ve východní Evropě a přibližují se i zhodnocení bytů v největších městech Německa.


Pražan s průměrným příjmem tak na koupi bytu spotřebuje svůj plat za 11,5 roku, což je téměř dvojnásobek doby, kterou na zaplacení nového bydlení pracuje srovnatelný obyvatel Berlína či Varšavy. A je to i déle než „musí spořit“ ve svých drahých metropolích Vídeňák nebo Mnichovan. Bydlení se tak v Praze pomalu ale jistě stává nedostatkovou záležitostí.


Růst cen mimo dosah běžného občana může zastavit jediná věc. Dostatečná nabídka. Pokud by bylo na trhu více bytů, ceny by nerostly tak razantně. Třeba v letošním roce se při dostatečné nabídce mohlo v Praze prodat až 7200 nových bytů. To by ovšem musely fungovat povolovací procesy a úředníci by museli přestat brzdit trh. 

Žádné komentáře:

Okomentovat