CENTRAL GROUP blog

21. 12. 2016

Historicky nejúspěšnější rok Central Group

Ještě není konec roku, ale směřujeme k tomu, abychom za uplynulých dvanáct měsíců prodali 1250 bytů. Za pět miliard korun. V porovnání s loňským rokem to znamená nárůst o čtvrtinu.  Prodávali jsme – s výjimkou Prahy 1 – byty v každém pražském obvodě. A každý pátý prodaný nový byt v hlavním městě byl od nás. To jsou ve stručnosti největší úspěchy Central Group v roce 2016.
„Letošní rok byl zřejmě nejúspěšnější v historii Central Group. Firma rekordně roste a navíc se podařilo uzavřít historicky největší akvizici pozemků severně od Nákladového nádraží Žižkov,“ okomentoval výsledky šéf společnosti Dušan Kunovský. Na Žižkově firma letos uspěla se svou Residencí Garden Towers, která se stala jedním z jejích největších obchodních trháků letošního roku.

Za úspěchem stojí kombinace dvou faktorů. Prvním je zájem zákazníků, kteří v době ekonomického rozmachu jsou optimističtí ohledně budoucnosti a často investují právě do lepšího bydlení. Z našeho pohledu je ale ještě důležitější připravenost Central Group na tuto situaci. Firma má totiž na rozdíl od konkurence zásobu kvalitních projektů a je tak schopna uspokojit většinu přání zákazníků.  Největší úspěch z projektů Central Group v roce 2016 měly byty v rodinném projektu Letňanské zahrady a též v již zmíněné, žižkovské Residenci Garden Towers, největším bytovém domě v Česku. Patrný je taktéž růst zájmu o luxusní projekty, kde Central Group uspěl s oběma projekty prémiové kategorie tedy s Rezidencí Park Nikolajka a Rezidencí U Muzea.

Praha dlouhodobě benefituje z přílivu nových obyvatel, kteří se do hlavního města stěhují z českých regionů i ze zahraničí. Dalším sílícím trendem je určitý návrat Pražanů do centra, kdy si kupující, kteří často doposud bydleli v satelitních městečkách za Prahou, pořizují byt blíže živému městskému centru. Praha tak s mírným zpožděním následuje velkoměsta typu Londýna nebo Berlína, byť plánované „zahušťovaní“ městského centra nejde zdaleka tak rychle, jak se očekávalo.

Jediným negativem velmi úspěšného roku je totiž situace na „byrokratické frontě,“ kde se pražským úředníkům podařilo v podstatě zablokovat další rozvoj města a v končícím roce vydali jen zhruba tisícovku nových povolení k výstavbě bytů v bytových domech. Což je poněkud v nepoměru k prodaným 6500. Central Group je na tomto poli zajištěn, firma vlastní pozemky pro výstavbu celkem 15 tisíc bytů, na které má v řadě případů i příslušná povolení. Nedostatek nových nemovitostí může ale do budoucna drtivě dopadnout na menší developery a především Pražany.

Žádné komentáře:

Okomentovat