CENTRAL GROUP blog

23. 2. 2017

Poručíme větru, dešti - a budete bydlet v nájmech

Krásnou vizi budoucnosti kreslí Praze Zelení. Město se podle jejich vizí má stát developerem, začít stavět byty, pronajímat je lidem, kteří zde budou žít šťastně (v nájmu) až do smrti. Z Prahy se má podle nich stát obdoba Vídně nebo Berlína, kde obecní byty a jejich pronájmy tvoří významnou část bytového fondu. Nápad jistě dobrý, jenže má jeden zásadní problém. Češi, na rozdíl od našich německy mluvících sousedů, chtějí bydlet ve svém. Jako ostatně skoro všichni, kdo svému bytu neříkají „die Wohnung.“
Němci (a Rakušané) mají totiž k bydlení specifický vztah. Je to určitě dáno mnoha vlivy, jedním z nich je fakt, že jejich levicové vlády v meziválečných letech podporovaly nájemní sociální bydlení (jako například kilometr dlouhý Karl-Marx-Hof) nájemníkem tak má tradici. Druhým, speciálně v Německu, může být třeba teorie o přetrvávajícím vnímání bytu jako rizikové investice.  Především kvůli totální destrukci země během druhé světové války. Jenomže na české hlavní město ve 20. století spadlo pár bomb v podstatě omylem. A Praha toho moc v posledních letech nepostavila. Naopak. Těch pár zbylých bytů ve svém vlastnictví privatizuje.

Otevřete si jakoukoliv diskusi k danému tématu na internetu a zkuste hovořit o výhodách nájmu. Populární nebudete. Nájmy oblíbené nejsou, a kdo může plánovat dlouhodobě, snaží se naskočit do pelotonu vlastníků. Důvodů je několik. Tím aktuálním jsou stále výhodné hypotéky. Při současné výši sazeb a přílivu nových obyvatel do Prahy, kteří tlačí nájmy nahoru, prostě hypotéka vychází lépe.

Druhým faktorem je určitá nepřipravenost pronajímatelů na dlouhodobé nájemníky. Pokud  nepronajimáte byt na základě známosti, dostanete pravděpodobně do nájmu něco, co má k „útulnému hnízdečku“ dost daleko. Pronajímatelé se, poučení hororovými příběhy z médií, snaží minimalizovat rizika možných ztrát a na vytvoření dlouhodobého vztahu s nájemníkem příliš nesázejí.

A konečně, a podle všeho především, vlastnictví nemovitosti respektive nákup bytu je k „velké radosti“ bankéřů v Česku dlouhodobě považován za zdaleka nejlepší způsob spoření respektive investice. Byty, v Praze především, totiž prakticky od revoluce neustále zdražují. Ceny stále nejsou na úrovni západních metropolí. A trvalý příliv nových obyvatel naznačuje, že pohyb cen směrem nahoru je pravděpodobnější, než směrem dolů. Takže koupený byt vám tak zajišťuje nejen střechu nad hlavou, ale i dlouhodobé spoření. A byť hypotéka opravdu člověka poněkud omezí, v momentu jejího doplacení máte v ruce „balík peněz“ v podobě vlastnictví bytu. Což se při stavu českého důchodového systému a ochoty politiků jej nějakým způsobem reformovat opravdu hodí.


Ano, město by se mělo starat, aby se v něm dalo bydlet. Je otázka, jestli tak, že samo bude bydlení vytvářet a spravovat. V Česku toto opravdu nemá tradici. Je pěkné, že Zelení chtějí změnu. Ale je druhá otázka, jestli jsou to právě politici, kdo bude rozhodovat o tom, jak mají lidé bydlet?

Žádné komentáře:

Okomentovat