CENTRAL GROUP blog

5. 4. 2017

Praha 3 kulturní aneb Žižkov pro milovníky hudby, filmu nebo divadla

Za první republiky dala Československu kuplety o žižkovském Pepikovi, teď Žižkov podporuje především alternativní kulturu. Za to opravdu pořádně. V rozlohou nevelké pražské části tak naleznete celé spektrum kulturních zařízení a v průběhu roku neskutečné množství kulturních festivalů. Žižkov má třeba svůj jazzový, filmový, vážné hudby, nezávislý, multižánrový.  Prostě kultura Žižkovu vládne.  Ale popořadě.

Žižkov filmový

Počet kin relativně limitovaný, ale pokrývající celou škálu filmového nebe. Superhity ve všech formátech, perfektní zvuk a občas i třetí rozměr ve formátu IMAX nabízí multikino Cinema City Flora. Pobočka největší české sítě multikin sídlí ve stejnojmenném obchodním centru a denně má možnost si vybrat obvykle alespoň z deseti až patnácti filmů a stovky promítacích časů. Takže pokud máte chuť na hollywoodský velkofilm s příchutí coly a popcornu, Flora se nabízí jako logický cíl.


Pokud naproti tomu preferujete poněkud komornější prostředí a z filmové nabídky si vybíráte i jednohubky, zamiřte spíš na hranici Žižkova a Jarova. Za křižovatkou na Ohradě se ve vnitrobloku skrývá jedno z nejpopulárnějších i nejhezčích artových kin v Praze – Aero. Kinosál se svým mírným sklonem a retrosedačkami sice budí trochu dojem první republiky, filmové lahůdky které vám piloti a personál Aera naservíruje na mnoha místech nenajdete. Vedle superhitů zde tak můžete natrefit na nezávislé filmy, opakování filmové klasiky, tématické večery, festivaly. A taktéž operu, přednášky nebo filmové kvízy. Všechno v neformální atmosféře, kdy do sálu si můžete vzít sebou pivo a hlad se zde zahání třeba mrkví v rohlíku. Zkrátka každému co jeho jest.   

Žižkov divadelní

Nejvyšší umění v podobě divadelní klasiky typu Romeo a Julie či Lucerna chybí, Největší  Čech nikoliv. Perlou nevelkého divadelního výběru v třetí pražské části je totiž Divadlo Járy Cimrmana. Soubor amatérů, kteří se v průběhu času stali legendami, v popularitě vyšplhali prakticky na vrchol české divadelní scény a naučili snad každého Čecha – minimálně nevědomě  - jednu hlášku ze svého repertoáru.  „Domů, do Prahy, do Podolí, do lékárny, do p****e to je mi smutno!“ Pokud tedy chcete vidět produkci Největšího Čecha v akci, je potřeba políčit na lístky (pozor, nutno vyčekat fronty na předprodej) a vyrazit. Je to kousek.
Pokud se rádi hýbete, respektive krásný pohyb umíte ocenit a z Lipanské seběhnete ještě pod Divadlo Járy Cimrmana, na úpatí Vítkova, mimochodem kousek od dalšího kulturního bodu Prahy 3 – Armádního muzea – narazíte na Divadlo Ponec. To se dlouhodobě věnuje tanci a pohybovému divadlu   a pokud je to váš šálek čaje, prakticky každý den je zde na programu představení, které jinde v Praze nenajdete.

Žižkov hudební

Hudební  nabídka třetí pražské části se točí spíš okolo okrajovějších žánrů. Na opravdu velkou produkci se budete muset „skoulet“ třeba pod Vítkov do O2 Arény, nebo naopak vystoupat na některý z okolních pražských kopců na Bílou horu, Strahov nebo třeba do Letňan, kde se aktuálně pořádají obří akce. Žižkov je v tomto ohledu komornější. V místních hospodách a klubech v podstatě každý večer naleznete někde nějakého hudebníka s jeho produkcí řady různých stylů, z čehož potom trojka těží v podobě již zmíněných festivalů.  Nejtradičnějšími místy z tradičních jsou ale dvě. Palác Akropole a Vystřelený oko.
Palác Akropole je pýcha Žižkova a vedle Lucerny jedna z klasických destinací zahraničních hudebníků. V poslední době zde místní dramaturgové vytvořili program orientovaný na parties a zahraniční DJe, takže pokud se rádi vlníte ve rytmu taneční hudby a světel ze streboskopů, Akropole je vaší destinací. Vystřelený oko je naproti tomu kultovní hospoda na spodním Žižkově, kde často koncertují za „pivo a párek“ (respektive za cenu tomu podobnou 50 - 80 Kč) známí i méně známí folkoví písničkáři z domova i zahraničí. To samé platí v podstatě o každém alternativním hudebním stylu, který vám přijde na mysl.  Ska, blues, alternativa, cikánské kapely, vyberte si co je vašemu srdci nejbližší.

Žižkov knižní

Ekvivalent městské knihovny na Mariánském náměstí Žižkov k dispozici nemá, stejně tak chybí i opravdu velké knihkupectví, jehož absenci supluje pár menších krámků, od nedávného otevření Kulturního centra Vozovna na jarovské Vápence se ani milovníci knih nemusí trmácet do centra města. Navíc Vozovnou vznikl prostor pro menší kulturní akce a po pozvolném rozjezdu tady zase každý den naleznete akci, na kterou – velmi často s dětmi – můžete zajít.  Zakopána do země je zde pak příjemná kavárna a pel novosti láká i do samotné knihovny, kde máte k dispozici širokou paletu možností, kde si s vybranou knížkou sednout. Obzvlášť láká obří fialová pohovka.

V literární kavárnu se pak – především v době festivalů jako byla nedávno proběhlá Žižkovská noc – mění nedaleká kavárna Republika Žižkov, kde se i mimo tyto příležitosti (stejně jako třeba ve Vystřeleným oku) objeví akce, kdy některý méně známý literát prezentuje svoje dílo, ať již prozaické nebo poetické.  Vidíte, jak bylo řečeno, Žižkov opravdu uspokojí kulturní choutky prakticky každého. 

Žižkov ale nabízí svoje i sportovcům nebo milovníkům luxusu. Přečtěte si další díly našeho seriálu.

Žádné komentáře:

Okomentovat