CENTRAL GROUP blog

22. 6. 2017

Bydlet v Tančícím domě? Nedoporučujeme

Developerské projekty jsou velmi často kritizovány kvůli svému nudnému architektonickému ztvárnění. Slýcháváme přirovnání ke králíkárnám, novodobým panelákům či ghettům. Jistě, některé projekty tak opravdu mohou působit, ale zejména u renomovaných developerů převládá zdravý kompromis mezi kreativní architekturou a praktickým bydlením.

Bydlet v Tančícím domě byste asi nechtěli

Ikonou moderní architektury u nás je bezesporu Tančí dům v Praze. Každý den si ho fotí stovky turistů a je to právě díky jeho fascinující architektuře. Dům je to zvenku opravdu krásný, ale pro rezidenční bydlení by byl naprosto nevhodný. Architektura totiž není jenom socha zvenku, ale zejména funkčnost uvnitř. A tak je to v podstatě asi se všemi architektonickými ikonami. Pro praktické bydlení jsou nevhodné, a i kdyby snad byly vnitřní prostory vhodně uzpůsobené, cena za metr čtvereční bytu by byla jen těžko trhem akceptovatelná. To neznamená, že by u nás neměly vznikat ikonické stavby, ale logicky to nemohou být stavby pro rezidenční bydlení. Kanceláře a jiné komerční prostory mají zcela jiné nároky, než třípokojový byt pro mladou rodinu.

Zajímavostí je, že na místě dnešního Tančícího domu stál ještě na konci války klasický činžovní domů, kterých je na nábřeží celá řada. Jenže v únoru roku 1945 byl omylem zasažen americkou bombou a až do počátku 90. let minulého století zde byla nevyužitá plocha. V roce 1996 byl podle návrhů světově uznávaných architektů Frank O. Gehry – Vládo Milunič dokončen Tančící dům, jehož interiéry částečně zařizovala architektka Eva Jiřičná. Ta se v rozhovoru pro týdeník Euro zmínila o problematice jeho vnitřních prostor, které rozhodně nebyly navrženy prakticky. Architekt Frank Gehry na její kritiku namítl: „Já jsem sochař, mě střeva nezajímají“. A to je přesně ono. U rezidenčních projektů by se totiž se střevy mělo počítat prioritně.

Developer versus architektura


Zejména ve středním cenovém segmentu, v němž se prodává nejvíce bytů, hraje práce architektů jednu z klíčových rolí. Všechny projekty musí být po architektonické stránce kvalitní hned ve dvou rovinách. Na jedné straně je to dispoziční řešení jednotlivých bytů a na straně druhé hraje důležitou roli i architektonického řešení celé lokality. Pokud by projekt tyto parametry nesplňoval, na dnešním vysoce konkurenčním trhu by neobstál. Drtivá většina zákazníků klade největší důraz na kvalitní a promyšlené dispozice. To je to první, co je při výběru lokality zajímá. Požadavky na architektonické řešení domu a celé lokality pak rostou s vyšší cenovou úrovní projektu.

Například při navrhování rezidenčního bydlení u společnosti Central Group dochází vždy k interní architektonické soutěži, na jejímž základě si pak vítězný architekt sestavuje tým na daný projekt. Při navrhování se architekti řídí jednak všeobecně platnými normami, ale také interními normami společnosti. Ty dávají základní rámec zejména pro celkovou ekonomiku projektu. Řeší také možnosti projekt vhodně etapizovat, připravit praktické a optimalizované dispozice bytů v odpovídající skladbě, stanovit velikosti a standardy provedení či užití efektivních materiálů dle předchozích zkušeností. Zcela specifické je pak kritérium estetické úrovně a celkové koncepce projektu, které se do finálního rozhodnutí také vždy promítá.

Legislativa

Nebyli bychom v Česku, kdyby se výstavba bytového domu nemusela řídit určitými předpisy. To, co nejvíce odlišuje bytové domy od ostatních staveb, jsou požadavky na tzv. prosluněnost nebo se někdy používá termín oslunění. Když nahlédneme do příslušné vyhlášky, zjistíme, že za prosluněný byt je považován takový, jehož součet podlahových ploch prosluněných obytných místností je roven nejméně jedné třetině součtu podlahových ploch všech jeho obytných místností.

V Praxi to znamená, že nový bytový dům nebude splňovat parametry, pokud například vyroste ve vnitrobloku mezi jinými domy. Nedostatečný odstup od okolní zástavby zapříčiní, že byt nebude světlý podle norem a nemůže tedy sloužit pro bydlení. Všichni víme, že v rámci starší zástavby najdeme bytové domy, které si o dostatku slunečních paprsků mohou nechat jen zdát. Pokud by se tehdy postupovalo podle současných předpisů, nemohly by vzniknout celé pražské čtvrti, jako jsou například Vinohrady. Novostavby mají dnes tedy daleko přísnější podmínky. Mohou nastat situace, kdy v novém bytovém domě několik bytů tuto normu nesplňuje. Potom musí být tento prostor zkolaudován jako ateliér či studio, což jsou v podstatě nebytové prostory. Nejčastějším důvodem je nesplnění hygienických norem, ať už hlukových limitů, nebo právě nedostatku denního světla.
Příklad starší zástavby, kde vznikly budovy ve vnitrobloku. Nový bytový projekt takto dnes postavit nelze.

Jak se staví u nás i ve světě

Bytové domy nemohou konkurovat pompézním architektonickým řešením například kancelářským budovám, nákupním centrům či hotelům. Svědčí o tom i vyvrcholení 28. ročníku veletrhu MIPIM, který se v březnu konal ve francouzském Cannes. Na závěr veletrhu zde byly vyhlášeny nejlepší stavby světa, a to včetně kategorie rezidenčních projektů. Nejlepší projekty mají svou architektonickou kvalitu, ale na první pohled rozhodně nepůsobí extravagantním dojmem. Také u těchto staveb je totiž na prvním místě vnitřní funkční architektura, která je pro zákazníky klíčová a kterou lidé nejvíce ocení.

Vítězným projektem se stala stavba šestipodlažního bytového domu v Berlíně. Projekt Liebigstrasse 1 realizoval německý developer SmartHoming GmbH. Jedná se o soubor šesti solitérních budov, které vznikly v blízkosti stávající bytové zástavby. Samostatně stojící budovy jsou od sebe umístěny ve vzdálenosti 15 m a jsou otevřené ve všech směrech. Efektivně využívají přirozeného osvětlení a poskytují výhled na zelené okolí. Přestože se jedná určitě o velmi zdařilou stavbu, u nás by pravděpodobně nastal velký problém právě kvůli malé vzdálenosti mezi jednotlivými budovami.
Projekt Liebigstrasse 1 realizoval německý developer SmartHoming GmbH
Další oceněný projekt se nachází ve městě Asnières-sur-Seine, které leží v severozápadní části metropolitní oblasti Paříže. Konkrétně tento projekt najdeme ve čtvrti Bords-de-Seine, která je v těsné blízkosti řeky Seiny. Projekt musel respektovat okolní atmosféru, krajinu, světlo i environmentální omezení. Architektonické řešení upřednostňuje rozmanitost městské krajiny vytvořené mezi městem a přírodou. Zajímavostí jsou keramické obklady fasády.
The Sky above Asnières-sur-Seine - Francie
V brazilském Sao Paulu zase najdeme projekt Vertical Itaim. Jedná se o poměrně malou 13podlažní budovu, kde je pouze 10 prostorných bytů. Navržena byla architektonickým studiem mk27. U této stavby se snoubí jednoduchost a velkorysé prostory s důrazem na kvalitní materiály. Je to budova současnosti, která vkusně využívá materiál a zajímavé je i architektonické řešení okolní zeleně. Podle slov autorů projektu tak byla vytvořena všestranná dynamická architektura, se skvělou funkčností pro obyvatele.
 Vertical Itaim Building, Sao Paulo, Brazílie
Pro příklady zajímavých a zdařilých projektů pro rezidenční bydlení ale nemusíme opustit hranice České republiky a dokonce ani Prahy. Také české developerské projekty se snaží namíchat ten správně vyvážený koktejl praktičnosti a estetičnosti. Bytový dům navíc nelze hodnotit bez potřebného kontextu, kterým je bezesporu jeho okolí. I sebelepší projekt, který však nebude respektovat okolní zástavbu, se s úspěchem setká jen těžko. Naopak projekt, který vyroste v sousedství starší zástavby a vkusně zapadne mezi starší domy, je oceňován mnohem více. Zajímavým příkladem může být projekt na pražské Nikolajce, který realizovala společnost Central Group. Rezidence Park Nikolajka se nachází v městské památkové zóně v centru prestižní vilové čtvrti, jejíž charakter určují okolní secesní vily a historická usedlost. Když se na místo přijdete podívat, zaujme vás komorní ráz projektu, který maximálně respektuje historické budovy v okolí a přitom nabízí komfort dneška. A podobných projektů je nejen v Praze určitě mnohem více.
Rezidence Park Nikolajka na pražském Smíchově


Žádné komentáře:

Okomentovat