CENTRAL GROUP blog

28. 7. 2017

Chcete být zdravější a chytřejší? Bydlete v centru měst

Centrum, předměstí nebo snad venkov? To je oč tu běží. Takhle nějak by možná Shakespeare popisoval dilema dnešního kralevice, který se – nejen v Dánsku – rozhoduje, kam umístit svůj Elsinor : ). Pro každou z těchto variant existuje několik více i méně zjevných argumentů. Jak titulek napovídá, tento text bude o benefitech podporujících aktuální trend návratu do měst.  Zatímco totiž v minulém století zažívali města většinou odliv obyvatel a lidé toužili po svém domečku se zahrádkou, jen v následujících dvaceti letech se v Praze očekává vice než čtvrt milionu nových obyvatel a města zažívají svou renesanci. Takže co ty nové obyvatele čeká?


Podle některých vědeckých studií by měli být zdravější, štíhlejší, chytřejší a logicky tedy - pokud jste všechno zmíněné - i šťastnější. Kupodivu totiž, podle některých odborníků místo kde žijete má přímý dopad na váš život.

Lékaři zdůrazňují například zdravotní benefity z několika krátkých procházek denně do obchodu nebo třeba blízké kavárny na kávu, což samozřejmě prospívá zdraví mnohem vice než nasednutí do auta a cesta do nejbližšího hypermarketu. Na základě dat z nové generace technologií měřících jednotlivé aktivity pak vychází najevo, že v případě, že člověk má v docházkové vzdálenosti od bytu (míněno maximálně patnáct minut svižné chůze) jak své zaměstnání, tak základní občanskou vybavenost, nachodí jen v rámci denní rutiny sedm až osm tisíc kroků, což je blízko doporučovanému desetitisícovému limitu. Tento pohyb vás pak udržuje zároveň i štíhlejší.

Podle jiných vědeckých výzkumů jsou děti vyrůstající v městech a jejich centrech inteligentnější. Tato data se dají vysvětlit opět lepší vzdělávací infrastrukturou ve vnitřních městech (kvalitnější školy, přítomnost dalších kulturních institucí jako jsou kina, divadla, knihovny nebo muzea, obecně lepší podmínky pro mimoškolní činnost), odvážnější interpretace ale mluví o možném vlivu širokého spektra vjemů na mozek dítěte v jeho nejrannějším věku. Jinými slovy: rodiče vyvážející na procházku svého potomka v kočárku do centra mohou  mnohem častěji čelit vystrčenému prstu a otázce: A co je toto? 

Benefit stimulace intelektuálního rozvoje ale zažívají i dospělejší jedinci. Ve městech existuje mnohem větší pravděpodobnost setkání s jedinci podobnách zájmů a následnému růstu. Ostatně, jako jedno z vědeckých vysvětlení expanze západní civilizace se používá kumulace inteligence ve městech. Po průmyslové revoluci, kdy lidstvo – alespoň tedy jeho majorita v západní Evropě a Americe – opustilo zemědělskou výrobu a přišlo do měst, vznikl pověstný tavící kotlík, kde se snáze potkávali lidé se stejnými zájmy a vzájemně se motivovali k dalšímu posunu. Z této soutěže pak vyšla většina technologického i ekonomického pokroku. Ostatně, i všechny starověké kultury, které označujeme za pokročilé, budovaly města.  Egypťané, Řekové, Mayové. Naproti tomu ty civilizace, které neopustily kočovný způsob života – Aboriginové, Eskymáci, američtí Indiáni – oceňujeme spíš za sepětí s přírodou než technologický pokrok.

Takže ke kterému kmeni chcete patřit?  

Žádné komentáře:

Okomentovat