CENTRAL GROUP blog

14. 7. 2017

Evropské metropole: Když chybí byty, ceny rostou

Obrovské množství kapitálu k dispozici za velmi nízké sazby. Domácí i zahraniční investoři probírající už několikrát probrané. Vysoká atraktivita metropolí přitahující stále nové obyvatele. A regulace vždy se řádným zpožděním reagující na vývoj na trhu. To jsou hlavní faktory, které určují trendy na evropském trhu s nemovitostmi, na kterém prakticky od začátku dekády setrvale rostou ceny. Ač experti v minulosti spekulovali, že například demografický vývoj a stárnutí západního světa bude tlačit ceny nemovitostí směrem dolů, minimálně v centrálních oblastech se tato očekávání vůbec nenaplňují. Jinými slovy (dle výzkumu PricewaterhouseCoopers): I  když má země demografický problém a počet jejích obyvatel se snižuje, její metropole tento trend nepociťuje a zájem o koupi rezidenčních nemovitostí je setrvale vysoká.
Jak to tedy v roce 2017 vypadá na realitních trzích v jednotlivých evropských hlavních městech více či méně vzdálených Praze?

Berlín – Německý trh je považován za nejstabilnější v Evropě, hodnota nemovitostí roste prakticky ve všech velkých městech jako je Hamburg, Mnichov, Frankfurt nebo Kolín. Ceny v německé metropoli za posledních pět let vzrostly podle Evropské centrální banky o více než třetinu, Berlín se v posledních letech veze na pověsti pulsujícího města, které přitahuje spoustu mladých a postupně se stává jedním z evropských start-upových hot spotů. Rozvoji jeho realitního trhu významně pomáhá velká zásoba nemovitostí připravená k celkové revitalizaci.  

Vídeň – Rakousko je vedle svých západních sousedů považováno za další bezpečný přístav a Vídeň tedy čelí značnému přílivu zahraničních investic. Ceny bytů od krizového roku 2008 vzrostly o více než 70 procent, přes rozsáhlé programy budování obecních bytů ani rakouská metropole není schopná čelit rostoucí poptávce (mezi lety 2015 a 2017 vznikne ve Vídni na 44 tisíc nových domácností, za stejnou dobu však bude postaveno jen 32 tisíc nových bytů), kterou navíc vyostřuje setrvale rostoucí turistický zájem o město a časté preferování kratších pronájmů skrz služby jako AirBnB.  

Bratislava – Město na Dunaji prochází realitním boomem, v posledním kvartále se zde prodal stejný počet bytů jako v populačně dvojnásobné Praze. Byť ceny ještě nedosáhly úrovně z roku 2008, růst cen (meziročně o 15 procent) hnaný ekonomickým rozvojem oblasti – podle dat mobilních operátorů ve městě fakticky žije 666 tisíc místo 417 tisíc hlášených obyvatel – už má své dopady. Jednak udělal z bratislavských bytů vzhledem k místním průměrným příjmům nejdražší nemovitosti ve střední Evropě, druhak z obavy před cenovou bublinou přinutil Národní banku Slovenska k omezením na poli hypoték.

Varšava – Rekordní rok 2016 má za sebou Polsko i jeho hlavní město Varšava, když bylo dokončeno o třetinu více bytů než v roce předchozím. Přes příliv investorů – mimo jiné Poláků vracejících se ze zahraničí - ceny významně nerostou, pohybují se v úrovních dob před rokem 2008. A podle odborníků by přehnaně neměly růst ani letos, kdy země stále dohání deficit proti bytové úrovni dalších evropských zemí. V současnosti tak je na varšavském trhu výrazný zájem o nové projekty, s úspěchem a zájmem kupců se setkal i luxusní projekt Zlota44 renomovaného světového architekta Daniela Liebeskinda.

Paříž – Francouzská metropole má za sebou velmi stabilní rok 2016 a po pětiprocentním meziročním nárůstu cen nemovitostí se pomalu šplhá na úrovně, na kterých byla v roce 2011, kdy na ni se zpožděním dopadla hypoteční krize. Zvolením Emmanuela Macrona do Elysejského paláce by se trh podle všeho měl dále stabilizovat a ceny pokračovat v růstu. Pokud by se Macronovi podařilo reformovat a nastartovat francouzskou ekonomiku, lze podle insiderů očekávat setrvalý růst cen residenčních nemovitostí ruku v ruce s tím, jak by rostla atraktivita Paříže v očích mladých profesionálů, kteří dnes kvůli lepšímu pracovnímu uplatnění dávají přednost jiným destinacím.  

Londýn – Po dlouhých letech, kdy Londýn platil jako nejlepší místo k rychlému spekulativnímu zhodnocení investice do nemovitostí (MMF varoval Británii před bublinou už tři roky nazpět) a politici přemýšleli, kterak mladým Britům zprostředkovat/ulehčit cestu k prvnímu bydlení, se podařilo boom zastavit. Rozhodnutí o Brexitu a s ním spojené problémy nicméně asi nebyly tou cestou, kterou by si Londýňané představovali. Kvůli obavám z dopadů odchodu Británie z EU, slabší libry a politické nestability podle Financial Times ceny nemovitostí v širším centru města korigovaly o čtyři procenta a ještě větší ztráty hlásí sektor luxusních nemovitostí. Předpokládaný odchod části Evropanů v blízké budoucnosti by pak trh s rezidenčními nemovitostmi mohl poškodit ještě více.  

Žádné komentáře:

Okomentovat