CENTRAL GROUP blog

14. 9. 2017

Když nestačí vybudovat jezírko s vodotryskem…

Říká se, že o úspěšnosti bytových projektů rozhodují zejména tři faktory: lokalita, dispozice a cena. Pořadí těchto faktorů přitom odpovídá jejich důležitosti. S kvalitou života však souvisí i přímé okolí bytové zástavby, jehož podobu většinou ovlivnit lze. I proto se nejen Central Group snaží při projektování bytových domů či obytných čtvrtí pracovat s veřejným prostorem či vnitrobloky. Může se možná někomu zdát, že nejde o nic složitého. Vždyť stačí vysázet stromy, umístit lavičky, vybudovat jezírko s vodotryskem a navézt písek do pískoviště. Jenže tak jednoduché to není. Je potřeba myslet na vhodnou skladbu zeleně a také nato, že se o všechny prvky veřejného prostoru musí někdo starat. I proto není mnohdy bujná zeleň v zájmu majitelů bytů. Jaké je řešení? To se dozvíte v rozhovoru s Lucií Benkovou, projektantkou sadových úprav Central Group.


Jaké jsou trendy v koncipování veřejného prostoru a zeleně?
Zeleň ve veřejném prostoru a jednotlivé prvky v něm jsou velmi důležité. Je to určitě jeden z aspektů spokojeného života. Jestliže si někdo koupí byt na celý život, chce, aby okolí jeho domova bylo příjemné. Na druhou stranu majitelé bytů, které zastupuje Sdružení vlastníků jednotek, mají zájem na tom, aby náklady na údržbu bezprostředního okolí domu byly co nejmenší. Je proto snaha o tzv. bezúdržbovou výsadbu, přesněji řečeno o výsadbu s co nejmenší údržbou.

Co to přesně znamená? Používají se tedy nějaké umělé materiály?
Tak to rozhodně ne. To bych nepřipustilaJ. Využívají se materiály, které usnadňují údržbu jako např. geotextilie, obrubníky atd. Co se týká rostlin, využívají se stálezelené keře společně s trvalkami, které se doplňují a zapojují porost. Například ve Stodůlkách v projektu Jižní výhledy se objeví dokonce i na střechách jednotlivých domů, jedná se o takzvané extenzivní střešní zahrady. V rámci tohoto projektu vznikne také velký park oddělující frekventovanou silnici od domů. Bude zde vysázeno hned několik druhů stromů, například dub, jírovec, třešeň nebo třeba paulovnie.


Zmínila jste zelené střechy. K čemu jsou dobré?
Zelené střechy mají spoustu velmi dobrých vlastností. Jsou vlastně takovou automatickou přírodní pračkou vzduchu, takže přispívají ke zdravějšímu životnímu prostředí v místě domova. Mají ale i výborné izolační vlastnosti, takže v létě ochlazují přirozeně vzduch a tím pádem vytvářejí v bytech příjemnější klima. V zimě zase pomáhají udržovat teplo a přispívají tak k úsporám energie.

Jak je to třeba s dětskými hřišti? Co nejvíce mezi dětmi letí?
Dětská hřiště? Tak to je na dlouhé povídání. Je totiž velký rozdíl mezi potřebami dvouletých dětí, školáků a teenagerů. Vždy se proto při navrhování typu dětského hřiště snažíme uspokojit tu největší skupinu dětí. Tam, kde to jde, stavíme hřiště pro různé věkové kategorie. Tak je tomu například v Letňanech, kde budou po dokončení projektu dětem k dispozici dětské hřiště se třemi zónami. Navíc tady plánujeme více propojit dětská hřiště s přírodou. Mělo by vzniknout třeba třtinové bludiště, které je velmi originální, ale přitom nevyžaduje velkou údržbu. A bludiště mají děti velmi rády.

Co třeba nějaké edukativní prvky?
To je bezesporu také trend, který je velmi přínosný. Snažíme se do budoucích projektů prosadit třeba tabulky se jmény rostlin, prvky na poznávání barev apod. Chceme se, aby lidé při procházce zelení využívali a vnímali prostor kolem sebe pomocí sluchu (šustící tráva ve větru), hmatu (různé struktury listů, kůry atd.), čichu (trvalky) a samozřejmě zraku (barvy). K tomu velmi dobře slouží třeba barevné trvalky. Obecně usilujeme o to, aby zeleň nebyla jen na okrasu, ale aby si ji mohly nejen děti bez omezení osahat. Aby se mohly proběhnout bosé po pěkném trávníku a nemusely kvůli tomu jezdit k babičce na chalupu J.


V rámci projektu Parková čtvrť má vzniknout biotop pro žáby. V jaké fázi jsou jednání s ekology?
Biotop s vodní nádrží bude sloužit nejen žábám, ale i dalším rozličným druhům živočichů. Dali jsme na stůl návrh řešení, který se ekologům velmi zamlouval. Shodli jsme se totiž na skladbě vegetace a jednání proto proběhla nad očekávání hladce. Budou zde dřeviny i medonosné rostliny, které přesně odpovídají potřebám živočichů. Biotop bude v době výstavby nepřístupný, aby se zvířata nedostala pod kola nákladních aut, ale po dostavbě Parkové čtvrti bude prostor otevřený, aby pohyb živočichů nebyl omezen.

Vodní prvky neslouží jen živočichům, ale jsou populární i mezi lidmi. Jak je to s vodou ve veřejném prostoru?
Vodní prvky jsou bezesporu velkým přínosem pro každý veřejný prostor. Voda má nejen velmi dobré estetické vlastnosti, ale také je velmi užitečným zvlhčovačem vzduchu a v poslední době je využívána pro nejrůznější herní prvky pro děti. Její největší nevýhodou je však údržba. Každý, kdo má doma bazén ví, jak je údržba náročná časově i finančně. I proto je v Praze mnoho míst, kde byly vodní prvky například uvnitř vnitrobloku navrženy a vybudovány, ale po krátké době provozu byla ze strany majitelů voda vypnuta a vodní prvek vyřazen z provozu. Důvody jsou v drtivé většině právě ekonomické.

Žádné komentáře:

Okomentovat