CENTRAL GROUP blog

12. 10. 2017

Pět důvodů pro rekuperaci

Navenek je stavebnictví v podstatě neměnný obor. Stavaře to asi příliš nepotěší, ale dům vždycky bude v podstatě pár stěn, okna, dveře a střecha : ). Nového na tom moc nevymyslíte. Technologie, kterými se nové domy staví a kterými jsou naplněny, nicméně dělají rok od roku obrovský skok dopředu a lidé hledající nové bydlení mají stále větší možnosti, jak svůj byt či dům vybavit. Navrhování nebo dotváření domu se tak může stát zábavnou skládačkou. Jedna z otázek v této „hře“ potom může znít: Rekuperace ano či ne? Protože společnost Central Group tuto možnost v některých svých projektech nabízí, rozhodli jsme se popsat 5 hlavních výhod této technologie.


Na úvod nicméně malé intro pro třeba méně informované. Rekuperace umožňuje v bytě vyměnit vzduch s minimální ztrátou tepla. Lidově řečeno, umožňuje vyvětrat, aniž byste „topili pánu Bohu do oken,“ jak nás kárali rodiče. Je li v bytě či v celém domě nainstalována rekuperace, zvyšuje se tím komfort vašeho bydlení a okna, onen odvěký základ stavebnictví, jsou odsouzeny do role přivaděče světla a poskytovatele výhledu. Jaké jsou tedy hlavní výhody rekuperace?

Domácnosti  rekuperaci ocení zejména v zimních měsících, kdy efektivně ohřívá vzduch proudící do bytu. Jsou totiž využívány tepelné zisky, které vznikají běžným provozem domácnosti. Rekuperace tak přináší velkou úsporu nákladů na vytápění.

Výhody ale poskytne i v horkém létě, protože vzduch proudící do bytu příjemně ochladí, a to až o 6 stupňů Celsia, oproti vzduchu venkovnímu.


Oba vzduchové proudy jsou přitom od sebe dokonale odděleny soustavou kanálků tak, aby nedocházelo ke zpětnému průniku pachů z odváděného do přívodního vzduchu. A hlavně. Je vždy zajištěn přívod čerstvého vzduchu, který je zbaven prachu, smogových prvků a alergenů.


Větrání v objektu je tedy řešeno systémem, který se skládá z přívodu čerstvého vzduchu do jednotlivých prostor a odvodu vydýchaného či jinak znehodnoceného vzduchu. Z důvodu úspory tepelné energie je větrací systém vybaven zařízením pro zpětné získávání tepla z odpadního vzduchu. Rekuperace se tak postupně stává standardem a synonymem pro zdravý domov.

Věděli jste že…

Každý člověk vyprodukuje dýcháním přibližně 400 litrů oxidu uhličitého za jeden den. Pokud si představíme dvě osoby v malé uzavřené nevětrané ložnici, hodnoty oxidu uhličitého budou velmi vysoké. Bude tak narušen zdravý spánek a tělo si neodpočine. Rekuperace díky řízenému větrání tak zaručí nejen spokojený spánek, ale hlavně zdravý život celé rodiny.

5 výhod rekuperace v kostce:
• čistý vzduch v bytě bez alergenů, prachu a smogu
• efektivně nahrazuje ruční větrání, které není zdaleka tak účinné
• velké snížení tepelné ztráty při větrání, v zimě využívá odpadní teplo a šetří náklady za vytápění
• v létě dochlazuje až o 6 stupňů Celsia
• správná vlhkost v bytě = zamezuje vzniku plísní a rosení okenNení tedy čas pořádně se nadechnout?

Žádné komentáře:

Okomentovat