CENTRAL GROUP blog

9. 11. 2017

Jak investovat? Nové byty vycházejí lépe než staré

Osmý rok jízdy končí. Osm let jde ekonomika nahoru, už osmý rok po sobě se máme pořád o kousek lépe. Minimálně podle čísel. Platy rostou bezprecedentním způsobem, inflace se drží v rozumných mezích. A v dobách hojnosti se ti prozíravější zaobírají tím, kam investovat přebytky, ze kterých budou čerpat v časech horších. Takže kam s nimi?


Spořící účty, termínované vklady, dluhopisy, fondy, akcie, zemědělská půda nebo třeba bitcoin. Šíře nabídky jak investovat peníze je momentálně opravdu široká. A to ještě nezmiňujeme „exotické možnosti,“ jako starožitnosti, umění nebo třeba lego. Jako největší rezidenční stavitel v Praze pochopitelně lobujeme za byty. Takže jak se daří investicím do nemovitostí v hlavním městě České republiky? A je výhodnější investovat do staršího bytu nebo se investorovi vyplatí plácnout se přes kapsu a zainvestovat do novostavby?   

Odpověď na první otázku je jasná. Koupě bytu jako investice se v posledních letech stala fenoménem a třeba Central Group v letošním roce na základě průzkumu odhaduje, že skoro každý čtvrtý prodaný byt z jeho portfolia je investiční. Mezi investory se oproti minulým rokům stále častěji objevují Češi, když v minulosti tento typ bezpečné investice preferovali spíše cizinci. Ať se již jedná o Čecha nebo cizince,  v loňském roce se investoři mohli těšit zhruba z patnáctiprocentního zhodnocení vložených peněz, letos podle všeho tempo poněkud zpomalí, ale i tak by investice do dobře zvolené nemovitosti mohla podle odhadů zhodnotit o zhruba 10 procent.

Jak tedy dobře zvolit? Těch rad je obrovské množství. Od té základní, kterou vystihuje heslo „location, location, location,“ až po řadu těch menších. Jak tedy vybírat mezi starší zástavbou a novou výstavbou?

Na první dobrou vypadají starší byty jako lepší volba. Jejich cena je přes aktuální růst při stejných parametrech a ve stejné lokalitě většinou nižší, byť i tady došlo především v Praze při velkém nedostatku jakýchkoliv bytů ke značnému sblížení cen. Tyto nižší ceny starších bytů v sobě skrývají riziko dalších nákladů. Jako první se kupující setká s daní z nabytí nemovitosti, kterou od října loňského roku vždy hradí kupující a která se u novostaveb a jejich takzvanému prvopřevodu neplatí. Další výhodou novostaveb je až tříletá záruka, kterou developer na své dílo nabízí. A konečně, nejdůležitější argumentem pro nový byt je větší atraktivita pro nájemníky a následná možnost výběru vyššího nájemného. Nezdá se vám to? Následující data naše informace potvrzují. Takže přejeme dobrou volbu. A výnosnou investici.


Základní východiska výpočtu:
·         u staršího bytu je počítáno s nutností rekonstrukce a základního vybavení
·         u novostavby je započteno základní vybavení bytu (kuchyňská linka, vestavné skříně…)
·         dosažitelné nájemné vychází z aktuálních cen na největších realitních portálech 
·         počítáno s obsazeností 10 z 12 měsíců v roce
·         počítáno s nutností platit daň z příjmu z pronájmu (uplatněn 30% paušál)
·         pro zjednodušení se nepočítá se změnou výše nájemného


Žádné komentáře:

Okomentovat