CENTRAL GROUP blog

14. 12. 2017

Míchání nového a starého: Jak to dělá Evropa?

Udržet kouzlo historie a zároveň nechat město žít, rozvíjet se a přizpůsobovat se požadavkům moderní doby. To je jedna z největších výzev současné architektury, která na farmaceutických vahách hledá rovnováhu mezi historickými a moderními principy. Při dědictví, které nám naši předkové zanechali v podobě magické architektury Prahy, není divu, že tato debata intenzivně probíhá i v českém hlavním městě. Více než čtvrt století po pádu komunismu se ale jasnému verdiktu spíše vyhýbáme, byť se množí hlasy, že Praha moderní architekturu potřebuje a nová ikonická stavba by jí slušela. Tak tedy trochu inspirace, jak se s touto problematikou popasovali v ostatních evropských metropolích...LondýnAsi nejlepší případ mixu staré a nové architektury. Nad Temží vedle ikon města, mezi které patří stavby jako Katedrála sv. Pavla, Tower of London nebo Tower Bridge vyrostla moderní bankovní čtvrť známá jako Square Mile a symbióza historické s moderní architekturou nikoho neuráží. Třeba proto, že nové stavby jako Gherkin pocházejí z rýsovacích prken velikánů moderní architektury ala Norman Foster.


Hamburg: Necháme-li stranou poněkud vymknuvší se náklady (oproti plánovaným 272 milionům se celkový účet dostal přes 850 milionů eur), je stavba Elbe Filharmonie jednoznačný úspěch a kandidát na novou ikonu města. Vznikla propojením starého doku a nové supermoderní nástavby.


Amsterdam: Holandská metropole dlouhodobě dobývá čela žebříčků měst ve kterých se lidem nejlépe žije. A to především díky schopnosti města neustále inovovat a neuzavírat se novým vlivům. Přitom by bylo tak "snadné" nechat třeba slavné kanály v historické podobě a pouze přivážet turisty.


Tallin: A jeden Česku bližší příklad. Baltské země jsou známými premianty modernizace v post sovětském bloku, Estonsko jejich lídrem. A neomezuje se to pouze na elektronizaci státní správu. Tudíž i tradiční místní architektura s patrným skandinávským stylem tak může dostat nástavbu z 21. století. 


Paříž: A na závěr dvakrát z francouzské metropole. Málokterý projekt dokázal rozproudit Francouzům krev takovým způsobem jako v 80. letech minulého století nápad prezidenta Francoise Mitteranda postavit na nádvoří Louvru dvacetimetrovou pyramidu. Dnes se jedná po Eiffelovce o jednu z nejfotografovanějších ikon galské metropole.Paříž II: Některé novostavby s odkazem na historické monumenty přímo pracují. V paprskovitě se rozbíhajícím městě na Seině se Arc de Triumph postavený Bonapartem na oslavu vítězství u Slavkova "přímo" propojuje se supermoderní čtvrtí La Defense, postavenou pro francouzskou soutěž se světem. 

      

Žádné komentáře:

Okomentovat