CENTRAL GROUP blog

10. 1. 2018

Architektonická soutěž: Jak se odrazit ke hvězdám

Za každým úspěšným mužem stojí silná žena.  Za každým úspěšným projektem stojí jeden hlavní tahoun a jedna zásadní myšlenka. Za každým úspěšným architektem stojí  – na absolutním začátku  – alespoň jedna vyhraná soutěž. Architektonická soutěž je totiž jakýmsi kouzelným klíčem, který otevírá dveře k první realizaci, magickým perem, které dostává jméno aspirujícího architekta „na mapu“.

Ondřej Chybík je jednou z nejvýraznějších tváří nové vlny nastupujících českých architektů. Má za sebou oceňovaný projekt nového sídla pro vinařství Lahofer, český pavilon na milánském Expu 2015 nebo „židlovou fasádu“ pro showroom My Dva Group. Jeho ateliér Chybik + Kristoff Architects bude realizovat projekt nového sídla Lesů České republiky v Hradci Králové. Na dvaatřicetiletého architekta rozhodně nezanedbatelný seznam úspěchů (přičemž zmíněn je jen výběr). Kde tento příběh začíná?

Před dvanácti lety, zvláštní cenou společnosti Central Group. Tehdy ještě jako student Chybík získal mimořádnou odměnu za návrh rodinného domu pro 21. století. O pět let později, v roce 2011, Ondřej Chybík stejnou soutěž – tentokrát s tématem „návrh bydlení pro rok 2050“ - vyhrál.  A letos už je dokonce jedním z porotců. Společně s dalšími hvězdami české architektury jako je „šumný“ David Vávra, popularizátor Adam Gebrian nebo – jako předseda poroty - renomovaný historik  architektury Zdeněk Lukeš. Tématem soutěže s uzávěrkou přihlášek 31. ledna je opět budoucnost bydlení.

Aspiranti architektonického řemesla tentokrát soutěží ve dvou kategoriích. Své školní práce z posledních tří let mohou porotcům předložit v disciplínách „Kreativní a inovativní bydlení“ a nebo „Praktické a efektivní bydlení.“ Záměrem vyhlašovatele soutěže, největšího pražského stavitele bytů společnosti Central Group, je získat pohled nastupující generace mladých architektů na tradiční oblast rezidenčního stavitelství.

Cenou pro vítěze v obou kategoriích bude finanční odměna 100 tisíc korun (druhá místa jsou pak ohodnocena sumou 50 tisíc korun, 3. místo částkou 25 000 kč). Tím největším lákadlem pro studenty bude ale možnost stáže v ateliéru renomovaného českého architekta Josefa Pleskota pro autory tří nejlepších návrhů (vítězové obou kategorií a jedna „divoká karta“ udělená přímo Josefem Pleskotem) s možností učit se a inspirovat u nejlepšího z oboru. A taktéž impulsem pro jejich další působení v architektuře. Protože na začátku každé velké kariéry je vždy třeba i malá výhra v architektonické soutěži.  Takže pokud studujete architekturu nebo ve svém okolí máte nějakého aspiranta tohoto „řemesla“, určitě se podívejte na stránky soutěže a zvažte účast. Práci přihlásit můžete do konce ledna (více informací zde). Hodně štěstí!

Žádné komentáře:

Okomentovat