CENTRAL GROUP blog

19. 1. 2018

CG Poradna: Jak na kupní smlouvu?

V momentu, kdy řeknete ano před oddávajícím úředníkem, učinili jste pravděpodobně nejdůležitější rozhodnutí svého osobního života. Ekvivalentem v tom finančním je pro většinu z nás koupě bydlení. Obvykle největší životní investice. Zkrátka v tomto případě platí staré tesařské pravidlo „třikrát měř než řízneš.“ Na co si tedy dát pozor v nejdůležitější finanční smlouvě života?


Základní otázky pro kupujícího jsou „Kdo?“ a „Co?“ Kdo prodává a co prodává. Pokud nenakupujete u prověřené společnosti, která za smlouvu ručí svou dlouho budovanou značkou, roky zkušeností, tisícovkami realizovaných obchodů a stejným počtem spokojených zákazníků, zaměřte se na začátku na informaci, kdo je výlučným vlastníkem nemovitosti. Informace z listu vlastnictví se musí shodovat s těmi z katastru nemovitostí. V případě, že jste se místo developera rozhodli pro soukromého prodejce, též si zjistěte, jak je na tom vlastník s rodinným stavem.  Kupovaná nemovitost může být – přes v katastru zapsaného jednoho majitele – součástí společného jmění manželů a pokud tito by byli ve při, transakce je tím druhým z manželského páru napadnutelná. Prodává se nemovitost je odpověď na otázku „Co?“ Dejte si pozor, aby tato byla řádně specifikovaná a řádně popsaná. Prodávající by měl taktéž přiložit prohlášení o tzv. bezvadnosti, což znamená, že na nemovitosti nejsou exekuce, dluhy nebo jiné právní instrumenty omezující vlastnictví.

Druhým zásadním segmentem kupní smlouvy jsou peníze. Smlouva samozřejmě musí obsahovat kupní cenu, v případě nákupu bytu/domu s vybavením by pak celková suma měla být rozdělena na hodnotu nemovitosti a hodnotu vybavení, aby nenastaly problémy při zápisu do katastru eventuálně při platbě daně. Tato se sice nevztahuje na novostavby, při koupi staršího bytu a "druhopřevodu" je nutno na straně kupujícího počítat i s tímto výdajem. Součástí kupní smlouvy by měla být též dohoda o tom, kdy a za jakých podmínek prodávající obdrží své peníze a kdy a za jakých podmínek převede nemovitost, stejně tak jako sankce a pokuty za nedodržení podmínek uvedených ve smlouvě. I těmto ustanovením je potřeba věnovat pozornost, speciálně pokud nakupujete od nových hráčů na trhu. Mohlo by se vám totiž stát, že až za pár let budete nějakou reklamaci řešit, prodávající už na trhu nemusí být a žádnou reklamaci vám tedy nebude moci uznat. Nicméně samozřejmě vám přejeme, abyste tyto aspekty smlouvy opět nemuseli řešit.

Žádné komentáře:

Okomentovat