CENTRAL GROUP blog

12. 1. 2018

CG Poradna: Jak financovat byt?

Rozhodnutí, že koupě bude nejrozumnějším řešením bytové situace padlo, nastává problém, kterak celou transakci obstarat finančně. Při dnešních cenách na trhu nemovitostí se pravděpodobně jedná o jeden z největších výdajů, který v životě uděláte, proto se k jeho plánování vyplatí přistupovat s plnou pozorností a zodpovědností.


První krok by rozhodně měla být inventura všech vašich finančních (a vlastně i nefinančních) aktiv, rezerv, stávajících i – pokud to lze alespoň trochu plánovat - budoucích příjmů.  Účelem je získání představy, jaké jsou vaše finanční limity a jak velký díl vašich příjmů můžete nasměřovat na řešení bydlení. V případě, že ke svým osobním financím přistupujete dlouhodobě spíše „kreativně,“ není špatným nápadem k tomuto zpřehlednění pozvat experta v podobě finančního poradce. Ten dobrý vám může výrazně pomoci a ještě vás upozornit na potenciální úskalí, které vás mohou ve finančním životě v následujících letech potkat. S těmito daty pak můžete vyrazit shánět finance.


Základní zdroje financí pro řešení vašeho bydlení jsou tři. Můžete “zatnout sekyru“ do zad vaší rodiny nebo přátel. Tato možnost je nejlevnější a i papírově nejsnazší, otázkou zůstává, zda li kvůli ušetřeným úrokům potenciálně riskovat dobré vztahy s vašimi nejbližšími, které eventuální problémy se splácením mohou narušit. Formálnější cestou financovaní jsou pak úvěry ze stavebního spoření nebo hypotéka. Díky změnám v pravidlech poskytování hypoték v tuto chvíli v podstatě není možné čerpat 100procentní hypotéky a předpokládá se, že nový klient musí disponovat minimálně 20pct vlastních zdrojů (v ojedinělých případech stačí polovina). Pro klienty bez vlastních úspor pak jedinou cestou je propojit hypotéku s úvěrem ze stavebního spoření nebo hledat méně tradiční řešení. Jako třeba kombinované financování.

Žádné komentáře:

Okomentovat