CENTRAL GROUP blog

28. 2. 2018

A vítězem architektonické soutěže se stává….


47 návrhů, pět porotců, dvě kategorie a jeden „den zúčtování.“ Soutěž společnosti Central Group na téma budoucnosti bydlení pro mladé architekty vyvrcholila včera (27/2) v pražském Centru architektury a městského plánování. Medailisté si rozdělili ceny v hodnotě 350 tisíc korun a vítězové návdavkem získali stáž v ateliéru proslulého českého architekta Josefa Pleskota!


Koho tedy porota ve složení Zdeněk Lukeš, David Vávra , Adam Gebrian, Ondřej Chybík a Hana Boříková vybrala a kdo z nastupující generace architektů vidí bydlící budoucnost nejzajímavěji?


Vítězem v kategorii Praktické a efektivní bydlení se stal Václav Ulč z Fakulty architektury ČVUT za projekt Bydlení Břevnov. Porota na něm ocenila  suverénní zvládnutí zpracování obtížného ale zároveň krásného místa u zdi Břevnovského kláštera. Dvoudílný návrh složený z nízkého řadového domu přímo u zdi a pětipodlažního domu ve druhém plánu je podle poroty dotažen do detailu i po materiálové stránce a dává tím předpoklad vhodného začlenění do kontextu významného souseda.


Druhé místo a k tomu zvláštní cenu Sdružení pro architekturu a rozvoj získal s projektem Domy Úštěk Martin Holba z Akademie výtvarných umění a Fakulty architektury v Liberci za netradiční řešení rodinné zástavby na gotických parcelách v Úštěku. Nové rodinné domy vhodně navazují na historický odkaz a doplňují město protichůdným ale harmonickým dialogem například opačným sklonem pultové střechy.


Pomyslný bronz pak získal Adam Novotník z FA ČVUT s prací Prolínání Úvaly, kterou porota ocenila za komplexní návrh vhodně pracující s lokalitou, městským pozemkem i brownfieldem. Porota zároveň pozitivně hodnotila urbanismus v měřítku malého města i dobrou práci s centrálním prostorem, který umožní rezidentům společenský život v sousedství.


V kategorii Kreativní a inovativní bydlení si pak odměnu ve výši 100 tisíc korun za vítězství a stáž v ateliéru Josefa Pleskota odnesli Anna Svobodová a Ondřej Blaha z AVU za Domovní blok Karlín, ve kterém zpracovali nájemní dům s velkým citem pro danou lokalitu bývalé industriální čtvrti. Projekt navazující na stávající výstavbu mezi Pernerovou ulicí a kolejištěm dobře koresponduje s architekturou továrních areálů a vytváří jakýsi přechodový stupeň mezi dvěma světy – železničním a obytným.


Jako druhá se pak umístila Nikola Machačová z FA ČVUT s Coohousingem pro segregované sociální skupiny, kde dřevěná struktura seskupená kolem betonových jader propojuje protichůdné funkce do jednoho celku uvnitř zdánlivě neatraktivního vnitrobloku. Podle porotců měly řešené problémy univerzálně platnou závažnost a silnou stránkou projektu je zjemnění rozhraní mezi vnitřkem a vnějškem opírající se o reference z minulosti.


A konečně třetí skončil Martin Petřík (FA ČVUT + AVU) s projektem Creative Housing Slovan, ve kterém poukazuje na jeden z palčivých problémů městského centra a sérií zásahů proměňuje budovu parkovacího domu v multifunkční objekt s výraznou dominancí věže, který potenciál vrátit do místa potřebný život.   

Žádné komentáře:

Okomentovat