CENTRAL GROUP blog

9. 2. 2018

CG Poradna: Jak vybrat poskytovatele hypotéky?

Více než 1 000 000 000 000 korun, slovy bilion, mají Češi celkem napůjčováno v úvěrech na bydlení. Hypotéky jsou potom zodpovědné za výrazné procento této sumy. V posledních letech se z nich stala hlavní cesta jak zafinancovat vlastní bydlení a o každého žadatele se mezi bankami permanentně vede velmi intenzivní boj, v rámci kterého se nabízí pro kupující velmi zajímavé podmínky. Ale i pro žadatele se jedná o velmi zásadní krok a podepsání závazku na další dekády.  Jak si tedy vybrat poskytovatele hypotéky a na co si dát při tomto procesu největší pozor?


Sazba je sice to o co běží a každá setina procenta se počítá, tyto by ovšem neměly být posuzovány osamoceně. Přečtěte si pozorně podmínky banky a zjistěte, co po vás banka bude chtít. Všechny ty podmínky v podobě nutnosti využívat jejich účet, připojistit se nebo nechat si ocenit kupovanou nemovitost jejím znalcem něco stojí a může několik těch setin smazat. Stejně tak zásadní je výše poplatku za vedení hypotéčního účtu. Vedle toho vám hypotéku může prodražit poplatek za změnu podmínek nebo sankce. Všechny tyto parametry je potřeba nastudovat a zvážit je, když vybíráte,  u které z finančních institucí hypotéku podepíšete.


Alternativní možností je toto nechat prodejci vaší nemovitosti. Pokud například zvolíte koupi od seriozního developera, ten vám – vedle samotného bytu a asistence při zprocesování administrativy – může pomoci k nižší sazbě, je za vás schopen pohlídat všechny detaily smluv a termíny nebo vám třeba umožní ukončit smlouvu bez jakékoliv sankce. Zkrátka developeři, zvláště ti, kteří prodávají vysoké počty bytů, jsou pro banky velmi lukrativními klienty a ty se tak snaží jejich zákazníky předcházet vstřícností a obecně lepšími podmínkami. I toto je tak možnost, na kterou stojí za to se přeptat v případě, že volíte nový byt. 

Žádné komentáře:

Okomentovat