CENTRAL GROUP blog

26. 2. 2018

CG Poradna: V jakém stylu zařídit byt?

"Můj dům, můj hrad" zní léty prověřené úsloví. Faktem zůstává, že svůj hrad si sice vybíráte, ale sami si jej většinou nestavíte. Vaše osobnost se tak spíše než do domu či bytu a jeho dispozic otiskuje spíše do toho, jak je nemovitost zařízená. Styl, který pro vybavení vašeho příbytku zvolíte, vás pak navenek reprezentuje, zároveň ale definuje váš životní styl. Určitou výhodou nového bytu je možnost vybrat si opravdu z celého spektra nabídky (nemluvě o tom, že vám interiér vašeho bytu může pomoci navrhnout váš developer). Zatímco totiž třeba ve starším domku na venkově by modernistické kombinace skla a kovu vypadaly nepatřičně, novostavba je limitována pouze vaší fantazií a možná peněženkou. Jaké hlavní styly jsou tedy k dispozici?

Minimalismus je trend posledních let. Málo věcí, málo nábytku, málo doplňků. Pro dnešní uspěchanou dobu se spoustou cestování asi nejjednodušší volba žádající málo námahy třeba při úklidu. Na druhou stranu dané prostředí působí poněkud odtažitě a sterilně.

Retro je nesmrtelné a rozdělující. Zatímco někteří na něj přísahají, jiným nesmí kousky, které máme spojeny třeba s dobou našeho dětství přes práh. Pokud je to vaše krevní skupina, potom záleží si dejte pozor na kombinace různých dob, zařizujete byt, nikoliv muzeum s průřezem nábytkářské tvorby během jednoho století.

Skandinávský styl nebo Ingvar Kamprad a IKEA jede. Kousky nábytku s obtížně zapamatovatelnými jmény se v posledních dvou dekádách staly tradičním kouskem českých domácností. Mixující minimalismus a rustikální styl jsou jednou z možností, jak vybavit byt co nejjednodušeji. Stačí jedna návštěva obchodu.

Rustikální styl je risk. Hodí se samozřejmě na venkovský statek, v bytě nicméně mimojiné naráží na prostorové limity. Pokud se pro něj přesto rozhodnete, designéři doporučují nešetřit na investici do autentických kousků nábytku. Není totiž nic trapnějšího, než umělohmotné napodobeniny dřeva.

All for design je zřejmě jeden z nejnáročnějších nápadů. Zkombinovat moderní prvky tak, aby vytvořily stylově celistvou a vkusnou domácnost a zároveň místo, kde se dobře bydlí, je opravdu náročný úkol. Pokud ale přísaháte na ocel, chrom a nové materiály, není pro vás jiná cesta.  

Žádné komentáře:

Okomentovat