CENTRAL GROUP blog

14. 2. 2018

Čtyři rady jak zařídit malý byt

Jeden pokoj, který slouží jako ložnice, obývák, pracovna, kuchyně i komora.  To je osud malých bytů, které jsou v době rostoucí popularity single žijících lidí, stále více žádané. Jak je ale zařídit, aby na malé ploše dokázaly plnit všechny požadované role, je pak úkol vyžadující spoustu fištrónu. Vzhledem k tomu, že jsme nedávno dva takové byty zařizovali jako ukázkové v našem projektu Petrohradská, dovolujeme si vám nabídnout několik tipů .


Využijte každý centimetr

Je to bitva o každý kousek místa, o každou píď prostoru. Není tedy čas na hrdinství, respektive na strach z výšek nebo neochotu se sklonit k zemi. U malého bytu je potřeba využít celou jeho výšku. I pokud zrovna nemáte stropy vhodné pro zřízení vestavěného patra na spaní, využijte vyšších poloh k vytvoření skladovacích prostor. Zajímavé možnosti nabízí i pódium, na kterém sice nikdo nezpívá, ale do kterého zajíždí postel a v době bdění slouží jako uživatelná plocha bytu.

Zapomeňte na lapače prachu

Nábytek je obvykle příliš velký, abychom jej obrazně mohli “otočit v ruce,” ale u malého bytu zvlášť záleží na tom, abychom do něj nastěhovali jenom to co opravdu potřebujete. Obzvlášť to platí o doplňcích. Pokud máte možnost (a finanční zdroje), určitě se vyplatí nechat si vyrobit nábytek na míru, ale ani to není omluva pro tetris strategii, kdy do svých 30m2 vtlačíte opravdu všechno, co jste měli v předchozím 3+1. I malý byt musí dýchat.

Hledejte multifunkční nábytek

Nemusíte být zrovna MacGyver a z barové stoličky být schopni během několika sekund vyrobit vznášedlo :-), ale kousky nábytku, které jsou schopny splnit dvě nebo tři role se do menších bytů vyloženě hodí. Při dnešní nabídce na trhu vás možná až překvapí, jaké vychytávky si můžete pořídit. Základem může být postel propojená s knihovnou, skříní nebo třeba sedací soupravou, klasikou je třeba konferenční stolek plnící roli stolu jídelního i stolku nočního.

Očarujte svoje smysly

Třicet metrů čtverečních vždycky zůstane 30 metry čtverečními, při troše hraní se světlem a vizuálními efekty se nicméně můžete pokusit svoje podvědomí přesvědčit, že máte prostoru víc.  Základem je maximální množství přírodního světla, jeden centrální zdroj doplněný několika postranními. Interieroví designéři doporučují spíše světlé barvy. Dobře umístěná zrcadla vám kromě každodenního ujištění že dobře vypadáte nabídnou i pocitové rozšíření prostoru. Podobný efekt pak mají třeba skleněné příčky. Doporučuje se kombinovat vysoké prvky s nízkými a hluboké s mělkými. Opět, ošálíte svoje smysly.

Žádné komentáře:

Okomentovat