CENTRAL GROUP blog

21. 3. 2018

Jak se navrhuje Parková čtvrť


Prostor bývalého Nákladového nádraží Žižkov (alespoň jeho severní část), 128 tisíc metrů čtverečních, budoucí nová čtvrť metropole, jež bude domovem více než pěti tisíc lidí, jedna z největších výzev v dějinách Central Group. A taky projekt, u kterého jsme poprvé použili nový architektonický postup, kdy se výsledná podoba lokality skládá z urbanistické studie tvořené jedním z nejvýznamnějších architektů současnosti a workshopem, ze kterého vzešla vnější podoba projektu.Urbanistická studie od architekta Jakuba Ciglera. Vnitřní dispozice domů od expertů s třiadvacetiletou zkušeností na rezidenčním trhu. Vnější podoba vyplynula z workshopu, do kterého jsme oslovili mix toho nejlepšího na českém trhu a nadějného mládí. Devět elitních architektonických studií, mezi kterými nechybí ADNS, Aulík Fišer Architekti, Bogle Architects, CMC Architects, Chybík+Krystof Associated Architects, Jakub Cigler Architekti, Loxia, Šafer Hájek Architekti a architektonický tým Central Group. Tuto kombinaci zvolil Central Group pro svůj největší projekt v dějinách firmy. Výsledkem inovativního postupu má být různorodá a pestrá Parková čtvrť. Lidově řečeno, to co chodec nevidí, tedy konstrukce a dispozice domů, podléhá požadavkům developera a moderním trendům bydlení, vnější vzhled domů a veřejný prostor je pak výsledkem kreativní práce oslovených architektům. Dalším benefitem této metody je možnost velmi rychlé a účinné reakce na eventuální požadavky samospráv potažmo veřejnosti. Tu se snažíme maximálním způsobem informovat o našich záměrech – zrovna dnes (21.3.) se na žižkovské radnici od 18:00 koná veřejná debata ke transformaci severní části Nákladového nádraží – a jsme připraveni reagovat na racionální připomínky našich budoucích sousedů. Široký pool participujících architektů pak zaručuje možnost rychlé a kreativní reakce na tyto požadavky.


A konečně je tento typ spolupráce pro architekty pozitivní ve smyslu široké spolupráce s kolegy z oboru, se kterými by se třeba na projektu normálně nepotkali. Tento benefit si participující architektonické týmy pochvalovaly v podstatě nejvíce. Diskuse nad jednotlivými projekty byly pro všechny zúčastněné velmi přínosné, stejně tak společné vytyčování mantinelů třeba v případě použitých barev a materiálového řešení. Stávající vizualizace Parkové čtvrti tak působí kompaktně a díky odlišným rukopisům jednotlivých tvůrců i velmi zajímavě. Ostatně, posuďte sami v přiložené fotodokumentaci.


„Posledním“ krokem v přípravách projektu je zapojení veřejnosti, jejíž názor považujeme za velmi důležitý. Proto v těchto dnech spouštíme webové stránky, na kterých bude probíhat hlasování veřejnosti o preferencích občanů ohledně jejich preferencí pro obsazení komerčních prostor. Central Group pak při výběru zájemců o komerční prostory bude preferovat ty, kteří zajistí veřejností preferované využití. Druhé „referendum“ bude na webu spuštěno do konce března a veřejnost se v něm budou moci vyjádřit ohledně plánovaného veřejného parku. Ateliér Jakuba Ciglera zpracoval dvě varianty a obyvatelé si budou moci vybrat zda-li preferují variantu parku s převažujícími prvky pro děti nebo zvolí spíše variantu parku pro všechny věkové kategorie. Hlasování začíná, vyjádřete svůj názor.

Žádné komentáře:

Okomentovat