CENTRAL GROUP blog

14. 3. 2018

Jaká má být současná architektura?


Má být současná architektura efektivní nebo originální? Existuje něco jako tradiční česká architektura? A měly by být architektonické soutěže povinné? Tyto otázky si kladli panelisté diskuse, která proběhla v Centru architektury a městského plánování (CAMP) při příležitosti vyhlašování vítězných prací soutěže společnosti Central Group pro mladé architekty.

Historik architektury Zdeněk Lukeš, popularizátor architektury Adam Gebrian, šéf gremiální rady Institutu plánování a rozvoje Petr Hlaváček, developer Dušan Kunovský a – zprostředkovaně skrz předtočené odpovědi na zásadní body diskuse – i architekt David Vávra. Tato sestava odborníků diskutovala za přítomnosti téměř dvou stovek studentů architektury a dalších zájemců o obor. Řešili otázky, které si dneska ve spojitosti s  bydlení klade většina zainteresovaných.

Rezidenční architektura je totiž specifické odvětví. Vedle snahy o to, aby architektura povznášela daný prostor navenek, je totiž především zásadní, aby se lidem dobře bydlelo vevnitř. A základní schéma „dobrého bydlení“ je s tisíciletou historií poměrně vyladěné. Jinými slovy, jak podotkl Adam Gebrian, v rezidenčních stavbách se architektura „odehrává“ v atriu bytového domu nebo na schodišti. A pokusy přenést výrazně originální a progresivní  architekturu do rezidenčního odvětví končí ve většině případů obtížným bydlením pro jeho obyvatele i třeba jejich hosty. „Já se při svých cestách snažím spát ve velmi zajímavých – architektonicky nebo designově – stavbách, ale nedokážu si představit v nich bydlet déle než dva nebo tři dny,“ tvrdí developer Dušan Kunovský.

Jinak ovšem není třeba efektivitu a originalitu rozdělovat. Všichni diskutující ve shodě uvedli, že to jsou spojité nádoby. „Efektivní je originální a naopak,“ prohlásil doslova David Vávra. U rezidenční architektury je přitom zásadní, aby byla funkční i za deset, dvacet nebo třeba padesát let. Tlak na efektivitu pak ještě roste s tím, jak se s dobou proměňují požadavky společnosti. Především ve smyslu růstu počtu jednočlenných domácností a s ním spojeným růstem poptávky po menších bytech. Tento trend, jenž je v tuto chvíli patrný především na západě (v městech jako je Londýn nebo Berlín je polovina domácností jednočlenných), je navíc podpořen pozitivním stavem mladé generace ke sdílení. Na toto téma se pak do rozporu dostaly dvě generace odborníků zastoupených v diskusi. „Já bych bez svých knížek nevydržel,“ přiznal se Zdeněk Lukeš a upozornil na aktuální design obývacích pokojů prezentovaných v oborových časopisech, kterým vévodí obří sedačka a velká televize, ale oproti minulosti ve většině případů chybí knihovna. Naproti tomu malými podnájmy „vycvičený“ Adam Gebrian dle vlastních slov dvě třetiny své knihovny věnoval veřejné instituci. Budoucnost bydlení tak může být velmi různorodá a diskuse o ní zajímavá.

Zaujaly vás názory panelistů diskuse? Zajímá vás, co si myslí o architektonických soutěžích nebo třeba jak rozvíjet a zasazovat architekturu do českých měst? Pusťte si ji celou na našem Youtube kanálu.

Žádné komentáře:

Okomentovat