CENTRAL GROUP blog

28. 3. 2018

Zapojujeme veřejnost do diskuse o Parkové čtvrti


Zelený park na třinácti hektarech, nová mateřská školka na přání městské části, občanská vybavenost v přízemí obytných domů zajišťující živé ulice. To je vize, jež představil Central Group ve spojitosti s plány na proměnu severní části Nákladového nádraží Žižkov a která se zhmotnila ve videu od architektonického týmu stojícím za celým projektem. Podle všeho se líbila.

Veřejné debaty na radnici Prahy 3 se zúčastnilo téměř 100 lidí


Konfrontaci střídá zájem. To byl hlavní poznatek, jež vyplynul z další debaty o Parkové čtvrti, která se minulý týden odehrála za vysokého zájmu veřejnosti na žižkovské radnici. Otevřené informování veřejnosti se zkrátka vyplácí. S komplexními informacemi - a novou vizualizací projektu dokazující, že nová čtvrť nebude „tajemnou zahradou obklopenou vysokou zdí,“ ale všem otevřeným prostorem plným zeleně – se obrušují hrany případných konfliktů a nastupuje zvědavost, kterak bude nová čtvrť v sousedství vypadat a jak ji budou moci využívat. Tyto informace zhruba stovce zájemců prezentovali ti nejpovolanější. Hlavní architekt a autor urbanistické studie Jakub Cigler, starostka městské části Prahy 3 Vladislava Hujová, Dušan Kunovský jako zástupce investora a Luboš Križan, který projekt zasadil do širších souvislostí Žižkova z perspektivy Institutu plánování a rozvoje (IPR).    

Skutečnost, že proměna v tuto chvíli zanedbaného brownfieldu Nákladového nádraží Žižkov v prosperující segment městské části, bude jednou z největších výzev novodobých dějin čtvrti pod Vítkovem, nikdo z nich nezpochybnil. Projekt Parkové čtvrti, která by pod taktovkou Central Group měla vzniknout jako první v severní části brownfieldu, je ale podle všeho velmi dobře připraven. Novou dominantou dotvoří a uzavře Basilejské náměstí, celá Parková čtvrť pak má být otevřeným veřejným prostorem se spoustou zeleně nebo třeba vodními plochami.

Dotvoření Basilejského náměstí

Projekt do výstavby nové čtvrti zapojuje taktéž veřejnost, která se může v hlasování na webových stránkách developera vyjádřit k tomu, jak přesně by měl vypadat park nebo jaký typ komerce by měla Parková čtvrť obsahovat. Někomu tyto otázky mohou připadat předčasné, v dlouhodobých projektech jako je tento se jedná o zásadní kroky. Eventuálně poptávaná lékárna zkrátka potřebuje jiné zázemí než například asijská restaurace/sushi bar a toto zázemí se musí zanést do projektu. Stejně budoucí zaměření parku a jednotlivé prvky v něm může ovlivnit, kterak městská část bude směřovat Židovské pece nebo Parukářku v bezprostředním okolí Parkové čtvrti.  
Velkorysý veřejný prostor s vodními prvky

Debata taktéž vyvrátila obavy, že projekt do lokality přinese extra dopravní zátěž. Parková čtvrť by naopak oproti původně schválenému projektu obchodně-administrativního centra měla znamenat snížení dopravní zátěže o 60 procent. Navíc počítá s tím, že veškeré parkovací plochy schová do podzemí, kde by měla vzniknout i nabídka parkovacích míst pro sousedy mimo nový projekt. Na žádost městské části architekti taktéž do projektu zahrnuli šestitřídní mateřskou školku, což je ve střednědobém horizontu podle demografických projekcí Achillova pata na poli žižkovských veřejných služeb.  Nová Parková čtvrť by tak měla zapadnout do celkového rázu Žižkova, a pro stávající obyvatele čtvrti i Pražany obecně otevřít a zpřístupnit jeden z dnes zanedbaných koutů hlavního města. Chcete-li vědět víc, podívejte se na videoprezentaci projektu zde, ovlivnit konečnou podobu pak můžete hlasováním tady.


https://www.youtube.com/watch?v=j-0Sjl94D2Y&t=
Vizualizace Parkové čtvrti


Žádné komentáře:

Okomentovat