CENTRAL GROUP blog

27. 4. 2018

NNŽ: Když vlaky vystřídají lidé


Fakt: 128 tisíc metrů čtverečních brownfieldu v širším centru metropole.

Plán: Nová městská čtvrť pro pět tisíc obyvatel s parkem a šestitřídní mateřskou školkou.

Současnost: Velký zájem veřejnosti, více než 60 účastníků a dvouhodinová diskuse s hlavním architektem a starostkou Prahy 3 o proměně brownfieldu při procházce po lokalitě.Doprava. Spodní voda. Mateřská škola. Zelený koridor propojující lokalitu s okolím. I „recyklace“ původní dlažby a použití krásných kamenů pro nový projekt. Všechna tato témata přišla na přetřes na procházce lokalitou, kterou společnost Central Group jako investor plánované proměny brownfieldu severní části Nákladového nádraží Žižkov v Parkovou čtvrť nachystal pro budoucí sousedy i další zájemce z řad Pražanů.

Více než šedesát zájemců všech generací, hlavní architekt Jakub Cigler i starostka městské části Praha 3 Vladislava Hujová se sešli ve středu 25. dubna, aby si vyměnili informace ohledně plánovaného projektu Parkové čtvrti, jehož výstavba by měla od roku 2020 začít proměňovat stávající industriální „krajinu“ Nákladového nádraží. Procházka byla jednou ze součástí komunikační strategie Central Group, která se ve spojitosti s největším projektem své historie snaží o maximální informování veřejnosti a snaží se maximálně otevřeně komunikovat, reflektovat potřeby veřejnosti a odpovídat na její dotazy. V rámci těchto aktivit jsme pořádali už dvě veřejné debaty o projektu (více zde), na webových stránkách projektu zase aktuálně probíhá hlasování veřejnosti o podobě parku a preferencích, co se týká využití komerčních prostor.

Jaké otázky a odpovědi tedy zazněly tentokrát? Největší část diskuze a tradičně otevíracím tématem byla doprava. Zde se dostal ke slovu dopravní inženýr Václav Malina spolupracující s týmem Jakuba Ciglera, který uklidňoval ty, kteří se obávají výrazného nárůstu provozu. Oproti původně povolenému projektu obchodního centra snižuje projekt Parkové čtvrti dopravu až o 60 procent, zátěž na hlavní tepnu lokality – ulici Jana Želivského – bude relativně nízká. Otázka padla i na spodní vodu v lokalitě, která trápí obyvatele okolních domů. Podle přítomných odborníků by  stavba Parkové čtvrti mohla díky geologickým podmínkám tento problém řešit a vodu odvést. Při představování konceptu mateřské školy, kterou po dokončení převedeme na Prahu 3, zase padl dotaz, zda-li její zahrada bude navázána na sousedící park. Podle architekta Ciglera jsou zelené prvky jedním z jednotících prvků celého plánu a počítá se i s propojením zeleným koridorem se sousedícími Židovskými pecemi.   

Procházka po NNŽ, i díky velkému zájmu veřejnosti, určitě nebyla poslední akcí, kterou jsme ve spojitosti s Parkovou čtvrtí pro veřejnost pořádali. Otevřená informační politika a snaha odpovědět co nejvíc otázek, respektive zahnat co nejvíce obav našich budoucích sousedů podle našeho názoru prospívá oběma stranám a proto v této budeme určitě pokračovat. Pokud tedy odpověď na vaši otázku nezazněla, sledujte náš blog a vyčkejte další příležitosti, kdy ji budete moci tvůrcům Parkové čtvrti položit napřímo. Nebo nám ji napište na Facebook.               

Žádné komentáře:

Okomentovat