CENTRAL GROUP blog

5. 4. 2018

Očima cizinců: Proč chceme bydlet v Praze

Více než 150 tisíc cizinců s trvalým pobytem, další desítky tisíc na „psí knížku.“ To je skóre české metropole v době globalizace. Zatímco totiž my, domácí, máme tendenci – částečně asi v rámci české povahy :-) – neustále hledat chyby a na něco si stěžovat, pro cizince ze všech světových stran je Praha velice atraktivní místo k žití, kde se nádherná architektura promíchává s mírumilovnými lidmi (mluvícími obtížně naučitelným jazykem), skvělou polohou města nebo vysokou úrovní veřejných služeb.


Nomádi, expati, trvalky. Desítky, nebo spíše stovka národností. I to je Praha dneška.  V éře prostupných hranic se jako tekuté písky lidé přelévají mezi světovými metropolemi a hledají, kde se jim v daný moment bude nejlépe žít. A české hlavní město si jako magnet nevede vůbec špatně respektive cizí státní příslušníci tvoří stále silnější pramen té řeky, která by do Prahy do roku 2050 měla přivést možná až půl milionu nových obyvatel. V metru tak zaznívá stále širší paleta světových řečí, v Praze můžete ochutnat autentickou kuchyni ze všech koutů planety a expati v tuto chvíli kupují každý dvanáctý byt prodávaný ve městě. A cizinci si Prahy váží. Co tedy na matičce Praze nejvíc oceňují?

Tradiční jistotou je nádherná architektura a kouzlo Starého města. Mnohem více překvapí třeba nadšení cizinců z pražské MHD, která je podle většiny z nich velmi funkční a překvapivě levná.  Pochvaly sbírá též mírumilovná a ve většině případů tolerantní nátura Pražanů. Výhodou je poloha i ve středu Evropy, kdy po zemi jste během pár hodin ve Vídni, Berlíně, Mnichově, Varšavě nebo Bratislavě, vzduchem vám stejná časová dotace stačí k pokrytí celé Evropy. Další důvody proč se cizinci stěhují do Prahy? Výborné jídlo, spousta zelených ploch, relativně levný život v porovnání se západem, nízká nezaměstnanost  a samozřejmě pivo!

Zajímavé jsou i preference expatů ohledně vhodných destinací k bydlení. Vzhledem k věkové skladbě – majorita pražských expatů jsou dvacátníci a třicátníci – jsou nejpopulárnější „hipster čtvrti“ v širším centru města. Vršovice, Karlín, Holešovice nebo třeba Žižkov. Tyto lokality mají ostatně „reklamu“ i v reportážích světových médií a není tedy divu, že přijíždějící  cizinci hledají nájmy právě tam. Další kategorií jsou potom ti, kterým se zde zalíbí natolik, že vyhodnocují, kde je nejvýhodnější investovat do realit. Ani tady (třeba v porovnání s Budapeští) si Praha nevede špatně. Ač se nám to zkrátka jako domácím v pěně dní nezdá, Praha se stala destinací pro bydlení přitažlivou i pro mnoho cizinců z námi „dříve vzývaného“ Západu. Zvykejme si. Příliv podle všeho bude pokračovat.

Žádné komentáře:

Okomentovat