CENTRAL GROUP blog

19. 4. 2018

Refugium aneb útočiště pro faunu na NNŽ

Prostor o rozměrech 90*60 metrů oplocený do výšky dospělého člověka. Uvnitř původní biotop, ve kterém si příroda “vzala zpět” dlouhodobě zanedbávaný brownfield a začala jej kolonizovat v divočinu. Pro živočichy nabízí možnost vstupu dovnitř, zatím ale nikoliv ven. To je refugium v severní části Nákladového nádraží Žižkov. Místo, ve kterém uprostřed plánované Parkové čtvrti pro pět tisíc obyvatel, zachovává původní ekosystém.   

Útulek. Tak zní  výklad latinského termínu refugium. V ekologii tento termín znamená ohraničené území, na kterém se zachoval určitý živočišný nebo rostlinný druh. Na Nákladovém nádraží Žižkov tak díky aktivitě společnosti Central Group stojí “útulek” pro ropuchy zelené (Bufotes Viridis Laurenti). Žijí zde poněkud v ilegalitě, protože jejich reálné pozorování jsou poněkud dávnějšího charakteru. Pokud zde ale opravdu jsou, v refugiu mají ideální podmínky pro přežití, kdy dvoumetrový plot dokáže eliminovat alespoň část jejich přirozených predátorů, zajistit jim pokračování existence v jejich přirozeném prostředí a především „odstínit“ je od vzrůstajícího provozu v severní části pozemku, kde se postupně připravuje stavba nové městské čtvrti. Refugium je navíc vylepšeno několika “umělými stavbami,” které místním živočichům poskytují úkryt nebo prostor pro reprodukci. A tak – díky developerovi – rodová větev ropuch zelených na Nákladovém nádraží pokračuje.Kde se na průmyslovém brownfieldu jako je Nákladové nádraží Žižkov raritní druhy jako ropucha zelená vzaly? Podle jedné z legend se jedná o stepní rod, jehož prapředek přijel v kontejneru nákladního vlaku z ruských stepí a zarostlých okrajích  průmyslového areálu nalezl ideální podmínky pro přežití. Méně romantické/cestovatelské leč objektivně asi pravděpodobnější studie zase tvrdí, že kolonie ropuchy zelené v prostoru Červeného dvora (předchůdce Nákladového nádraží) a Parukářky žijí dlouhodobě a na aktuální podobu brownfieldu se pouze adaptovaly. 


Ať tak či onak, refugium, které jsme jako zodpovědný developer na základě požadavků ekologů a městské části pro místní živočichy v severní části Nákladového nádraží postavili pro ně znamená výrazné zvýšení “kvality života.” Dvoumetrový plot by totiž měl eliminovat část jejich přirozených nepřátel jako jsou zdivočelé kočky, lišky nebo kuny skalní, které se v areálu v různé míře vyskytují/vyskytovaly. V tuto “oplocenou” chvíli jsou tak posledními nepřáteli jejich přežití ptáci, kteří v době reprodukce likvidují zárodky budoucího života. Jinak mají ropuchy v refugiu život zn. ideál.   

Pokud vás informace o refugiu zaujaly, chcete se dozvědět víc o jeho budoucnosti a zároveň o plánech na proměnu celé lokality, zveme vás na procházku po Nákladovém nádraží, která se uskuteční ve středu 25. dubna od 17:00 za účasti hlavního architekta Parkové čtvrti Jakuba Ciglera, starostky Městské části Praha 3 Vladislavy Hujové a zástupců investora, tedy společnosti Central Group, kteří budou připraveni odpovědět na každou vaši otázku. Přijďte. 

Žádné komentáře:

Okomentovat