CENTRAL GROUP blog

21. 6. 2018

Jak zajistit Praze dostupné bydlení? Veřejnost se ptá, my odpovídáme!


Praha postrádá řadu věcí. Velký městský okruh, metro nebo alespoň vlakové spojení na letiště, moderní architekturu. Nejpalčivější aktuální problém se však skrývá pod souslovím “cenově dostupné bydlení.” Ceny bytů v Praze vyšplhaly do výšin a pro normálně vydělávajícího Pražana se vlastní bydlení stává vysoko visícím ovocem, přičemž v minulém týdnu mu žebřík v podobě hypotéky naříznula Česká národní banka. S blížícími se volbami se podle všeho začnou množit recepty jak situaci vyřešit. Přitom by stačilo jediné: zrychlit povolovací procesy.


Jako největší pražský developer, který ročně prodá více než tisíc bytů a kontroluje zhruba pětinu trhu se domníváme, že o problematice něco víme. Ve středu 20. června jsme tak na toto téma pořádali tiskovou konferenci. A formát otázek a odpovědí použijeme i pro tento blog.  


Co je příčinou vysoké ceny nemovitostí v Praze?

Totální převis poptávky nad nabídkou! Na jedné straně máte Pražany plánující dopřát si první byt nebo lepší bydlení. Tito se přetahují s řadou nových obyvatel Prahy z českých regionů nebo i ze zahraničí, kteří do českého hlavního města jdou za prací nebo třeba s investory. Ti zase byt v Praze vidí jako atraktivní uložení peněz. Na druhé straně loni přišlo na trh jen zhruba pět tisíc nových bytů, což nestačí ani na to, aby se přirozeně obnovoval bytový fond. A počet nově povolených je ještě nižší.

Proč se tedy nestaví víc bytů?

Protože to město nepovoluje. Celá byrokracie spojená se získáním stavebního povolení je peklo, které Česko posílá na úroveň Papui  - Nové Guiney a Praha v tomto pekle během posledních čtyřech let ještě “dokázala přitopit.” Získání všech potřebných razítek ke stavbě bytového domu dnes trvá osm až deset let, dobu, za kterou stihnete dvakrát obejít zeměkouli! Tato doba znemožňuje developerům aby jakýmkoliv způsobem reagovali na poptávku.

Co tedy udělat proto, aby byty v Praze zlevnily?

Jediné, co může udělat byty dostupné pro maximum lidí, je spuštění několika větších konkurenčních projektů současně na trh. Developeři musí prodávat, aby udržovali cash flow, pokud bude větší nabídka, bude se bojovat cenou. Dneska je na trhu bytů málo, každý developer si je svým způsobem “chrání jako oko v hlavě,” aby měl co prodávat a nemusel takříkajíc zavřít krám.  
    
Nevyřešila by situaci výstavba nových bytů státem nebo městem?

Ne, nevyřešila. Stát nebo město nemá know-how ani zkušenosti, kterým disponují developeři a neexistuje důvod si myslet, že by za stávající situace postavil byty levněji než trh. Stát nebo město by tímto pouze pokřivili prostředí, kdy by vznikla privilegovaná skupina obyvatel s přístupem k těmto bytům, které bychom zaplatili všichni. Nicméně většina by stále musela hledat bydlení na normálním trhu.

Jak tedy může město pomoci svým občanům k bydlení?

Především by nemělo blokovat ty, kteří ty byty umí a mohou postavit. Město má určit pravidla a pak jejich dodržování kontrolovat. Zbytek opravdu umí pořešit trh. Pokud Praha chce ulehčit svým sociálně potřebným nebo lidem, bez kterých se opravdu neobejde (policisté, hasiči, učitelé nebo třeba zdravotníci), nechť jim na služební bydlení nějakou formou přispívá.

Kdy by se situace mohla vrátit do nějakých normálních mezí?

Křišťálovou kouli nemáme, do budoucnosti nevidíme (bohužel :-)) a eventuální normalizace na trhu s bydlením je závislá na řadě faktorů jako je například vývoj ekonomiky nebo demografické trendy. Nicméně lze říci, že samotná stavba bytového domu trvá v průměru 12 až 18 měsíců. Takže pokud by úřady byly flexibilnější v povolovacím procesu, toto jest doba, kterou nám bude trvat, než se na trh dostane větší počet bytů, jež nasytí poptávku a začne z hlediska nakupujících pozitivně ovlivňovat ceny.

Žádné komentáře:

Okomentovat