CENTRAL GROUP blog

14. 6. 2018

První byt? Dnešní absolvent to stihne už do čtyřiceti!


Zasadit strom, postavit dům, zplodit syna. „Přikázání“ jehož původ se datuje hluboko do historie. Podle většiny výkladů symbolizuje úděl člověka na linii získej obživu – postav přístřešek – založ rodinu. Zatímco ale zajistit si obživu není v našem geografickém prostoru při aktuální níži nezaměstnanosti problém a početí potomka umí dnešní věda v případě potíží též napomoci, získat přístřešek nad hlavou je v Praze, potažmo v celé České republice skutečný oříšek. S novými pravidly centrální banky pro poskytování hypoték se jedná přímo o kokos.Když s anonymním „průměrákem“ pracují Američané, pojmenují jej John Doe. Českým ekvivalentem budiž Jan Novák. Našemu Janu Novákovi je pětadvacet let, narodil se mimo Prahu, ale po maturitě přišel do Prahy na vysokoškolská studia a i po jejich skončení to v tuto chvíli vypadá, že zůstane. Jeho rodiče jej nemohou příliš podporovat, proto si již od II. ročníku VŠ přivydělával v oboru a ve svých 25 letech má za sebou tříletou praxi, zaměstnavatel mu po státnicích nabídl plný úvazek a v rámci hladu po nových zaměstnancích a Janově praxi mu nabídl i průměrný absolventský plat ve výši 29 tisíc korun. Život by byl sladký, kdyby s koncem vysokoškolské docházky neskončil i Janův nárok na kolejní ubytování a nebyl vrhnut na pražský trh s byty.

Jan nemá úspory, rodiče mu pomoci nemohou. Byť se nebrání navázat na zkušenost z Erasmu a vyjet dlouhodobě do zahraničí pokud by se objevila správná příležitost, v tuto chvíli dlouhodobě plánuje žít v Praze, kde by chtěl založit rodinu. Na druhé straně, byť je díky české neexistenci školného po absolvování VŠ na rozdíl od amerického protějšku bez dluhů, nemá ani žádné úspory a v 25 letech začíná od nuly. Stejně jako většina české populace preferuje vlastnictví před nájmem a na realitní žebřík by chtěl naskočit co nejdřív. Bohužel, studia ukončil v půli roku 2018, přesně v momentu, kdy centrální banka v rámci snahy zchladit realitní trh, hází mu klacky pod nohy.

Průměrný nový byt 1kk – pravda, ne úplně ideální pro přepokládanou rodinu - dnes stojí 3,5 milionu korun a nemovitosti v Praze dlouhodobě v průměrů zhodnocují o 3,6 procenta. Na tento byt musí mít zájemce o hypotéku našetřeno 20 procent ceny bytu. Při průměrném nástupním platu absolventa v Praze, který dnes činí 29 tisíc korun (předpokládejme, že plat poroste o 4 procenta průměrného růstu plus předpokládejme během prvních deseti let dvě procenta bonus za kariérní růst absolventa) a nákladech na život, které ČSÚ vyčísluje na cca 16 tisíc za sdílený nájem, jídlo, zábavu apod (jež budou dlouhodobě zvyšovat o inflační dvě procenta a stejný bude nárůst zapříčiněný zvýšující se životní úrovní).

Na klíče od vlastního bytu, který mu bude opravdu – byť skrz hypotéku – říkat pane tak Jan Novák dosáhne až ve svých 38 letech. Bude mít naspořeno dostatečný objem peněz na 20procentní deposit k hypotéce, bude mít dostatečný plat na to, aby splňoval nové podmínky centrální banky, jež nově vyžaduje, aby výše úvěru nepřesahovala devítinásobek ročního příjmu žadatele o hypotéku.  A to tedy bude platit za předpokladu, že úroky na hypotékách se budou držet maximálně okolo 3-4 procent.

Ještě jednou: Třináct let poté, co na škole dostane diplom a vstoupí do pracovního života, se Jan Novák poprvé vyspí ve vlastním bytě. V osmatřiceti letech, v době kdy by měl zakládat rodinu respektive možná spíše vést prvorozeného syna do školy.  S novými pravidly ČNB tak v podstatě přestává platit vousatý a poněkud lechtivý vtip, že zatímco ve 20ti máte s kým a kdy, leč nemáte kde, o další dvě dekády později byste měli mít s kým a kde, leč nemáte kdy. To „kde“ je - alespoň v Praze – nyní hrana.  

Žádné komentáře:

Okomentovat