CENTRAL GROUP blog

7. 6. 2018

Rozdíl mezi nájmem a hypotékou? Pár milionů

Nájem nebo hypotéka? Tato otázka je dnes ještě palčivější než jindy. Bytů je na trhu nedostatek jak ke koupi, tak k možnosti pronájmu. Pro kterou variantu se rozhodnete, je čistě na vás. Obě mají své benefity. Ty finanční jsou nicméně jednoznačně na straně cesty do banky.


Co si budeme namlouvat bydlení v pronájmu má své nepopiratelné výhody. Nepotřebujete prakticky žádnou vstupní investici, nanejvýš podle dohody s pronajímatelem depozit (většinou dva měsíční nájmy). O nic moc se nemusíte starat a všechny opravy i byrokratické povinnosti spojené s vlastnictvím bytu jsou opět na majiteli. Máte naprostou svobodu: v případě, že se vám byt nebo lokalita omrzí či znelíbí nebo třeba dostanete jinou pracovní nabídku, prostě s výpovědní lhůtou dohodnutou ve smlouvě sbalíte svůj majetek a posunete se o kousek dál. „Jediný“ kdo atraktivitu tohoto řešení neocení je váš bankovní účet.

Vyšší jednotky milionů korun může být během dvaceti let podle našich propočtů rozdíl plynoucí z rozhodnutí, zda si dnes v Praze vysněný třípokojový byt koupit nebo jej nechat koupit někoho jiného a následujících dvacet let si jej od něj pronajímat. I přes zaplacené úroky a náklady, jež vznikají s vlastnictvím bytu totiž majitel za dvě dekády bydlení zaplatí zhruba o dvě třetiny méně než ten, kdo si stejný byt od skutečného majitele pronajme. Draze vykoupená svoboda.

Modelový příklad: Třípokojový byt o rozloze třiasedmdesát metrů čtverečních z naší nabídky v pražských Stodůlkách. Cena šest milionu korun. Velikostí srovnatelný byt (nenechte se zmýlit prezentovanými metry, jedná se o číslo včetně terasy a balkonu) z naší produkce o kousek dál směrem z centra na Zličíně si můžete pronajmout za 22 tisíc korun na měsíc. Rozdíl ve vašem čistém jmění mezi rozhodnutím „koupit“ nebo „pronajmout“? Více než devět milionů korun. Jak jsme číslu došli? Podívejte se v přiložené infografice.

Ano, naše propočty mají jisté limity. Počítá se v nich s relativně vzdálenou budoucností a ta je – jak praví klasik – na předpovídání poměrně obtížná :-). Jaká bude cena nájmů za pět deset let opravdu nevíme, stejně tak je obtížné odhadovat, jakými úrokovými sazbami bude úročit hypotéka v momentu, kdy za tři/pět let vyprší fixace. Počítáme s dnešními cenami, používáme dlouhodobé průměry. A věříme, že Praha nebude ztrácet na atraktivitě, která dnes do ní láká desetitisíce nových obyvatel ročně. 

Žádné komentáře:

Okomentovat