CENTRAL GROUP blog

1. 8. 2018

Zelené plíce Prahu ochlazují

Jsou to jenom tři stupně Celsia, ale v dnešních vedrech (především v případě absence klimatizace) se hodí i ty. Ostrůvky přírody ve městech plní obvykle role zásobárny čistého vzduchu, zeleného uklidnění pro nervy i prostoru pro velkorysejší pohybové aktivity. V posledních dnech se ve spojitosti s aktuálními teplotami tropického charakteru skloňuje především schopnost zeleně zchladit města. Vzrostlá zeleň totiž působí jako nejpřirozenější klimatizace.


Jejich koruny chrání Zemi před přímým působením slunečních paprsků, zároveň fungují jako filtr proti škodlivým látkám a především do okolí uvolňují vlhkost. Podle vědců dokáže vzrostlý strom během jednoho dne „vypotit“ až 400 litrů vody a jeho stín je tak až o tři stupně chladnější než stín jakéhokoliv jiného předmětu. Další teplotní úlevu pak přinášejí jakékoliv vodní prvky. Kde tedy v Praze najít nejzajímavější přírodní chladničky? Nabízíme malý seznam přírodních zakoutí, kde lze v metropoli zchladit hlavu.

Praha 1 – Petřín – nevýhody: největší šanci být tady sami máte – tipujeme – tak mezi 02:30-03:30 nad ránem. A to ještě ta šance není vysoká. Naproti tomu výhodou je krásný výhled na město, pokud se tedy na kopec vyškrábete ať již po svých nebo lanovkou. Druhým benefitem je pražská „Eiffelovka,“ krásná zahrada na jejím úpatí a příjemné pěší spojení přes Pohořelec na Hrad.
Praha 2 – Riegerovy sady – původně tu byl lom, dnes je tady jedna z největších zelených ploch centrální části města. Pokrývaje jeden hřbet vinohradského návrší je – především v létě - jednou z open air zábavních zón. Pokud tedy potřebujete nakopnout, Vinohrady it is(!), pokud spíše zklidnit, pohybujte se spíše po okrajových částech parku.


Zdroj: bandzone.cz

Praha 3 – Parukářka – aneb Vrch sv. Kříže je spolu s nedalekým Vítkovem jedna z nejoblíbenějších odpočinkových zón na Praze 3, perfektně napojená na veřejnou dopravu a protkaná sítí služeb. Ať se chcete projít sami, proběhnout se psem, dát si drink nebo grilovat (v těchto teplotách se spíše nedoporučuje), Parukářka je schopna saturovat veškeré tyto tužby.


Zdroj: opencaching.cz

Praha 4 – Modřanská rokle – ještě před sto lety zde byly holiny, na kterých byste místo stromů potkali pasoucí se dobytek. Nyní vás rokle ale zavře do zeleného tunelu, který zařezaný do hlubin země, je ke zchlazení v současných vedrech jako stvořený.


Zdroj: stezky.info

Praha 5 – Prokopské údolí – pražská divočina, kterou za první republiky zpopularizovali trampové a Jaroslav Foglar. Nejsevernější výběžek Českého krasu nabízí pomyslně cestu za pomyslné hranice metropole. V momentu kdy sejdete na dno údolí, přenášíte se se zapojením trochy fantazie na Divoký západ doplněný o několik historických mlýnů. 


Zdroj: behej.com

Praha 6 – Divoká Šárka – kámen, voda, zeleň. Na tuto kombinaci slyšely slovanské kmeny, které si v 7. a 8. století nad Šárkou zbudovaly své hradiště. O tisíc let a pár století později pak stejné faktory lákají Pražany k odpočinku i sportu. V šedesátých letech minulého století byla Divoká Šárka jako první v Praze označena za chráněnou přírodní lokalitu.


Zdroj: kouzelny-svet-skritku.cz

Praha 7 – Stromovka – královskou oboru na břehu Vltavy založil podle všeho již Přemysl Otakar II.. Její proměna ve veřejný park napojený na holešovické Výstaviště a blízkost vody z ní udělala jednu z nejatraktivnějších odpočinkových destinací v Praze. Na hru „schovávaná před vedrem“ díky řece a solidní velikosti možná ta nejlepší přírodní destinace.


Zdroj: praha.eu

Praha 8 – Thomayerovy sady – zelený pruh u libeňského slepého ramena Vltavy je jednou z několika zelených možností na Praze 8. U rokokového Libeňského zámečku byl poněkud potlačen ráz „zámeckých zahrad“ a do popředí se dostalo občanské využití. Na své si na velkém dětském hřišti přijdou nejen děti, ale i dozorující dospělí, kteří mohou spočinout na lavičce ve stínu.


Zdroj: prahazelena.cz

Praha 9 – Letňanský lesopark – šestatřicet hektarů zeleně, osmdesát tisíc stromů, bruslařská dráha. Lesopark takříkajíc ve vývoji, díky své rozloze ale nabízí opravdu hodně zákoutí, kde člověk může zapomenout na skutečnost, že je v hlavním městě. Díky napojení na síť stezek se navíc opravdu může rozlétnout až za hranice Prahy ve směru Čakovice či Vinoř.


Zdroj: vylety-zabava.cz

Praha 10 – Grébovka – kartograficky sice na Praze 2, fakticky ale „vkouslá“ do desítky je známá svými vinobraními (při těchto teplotách se doporučuje víno ředit vodou). Má jistý deficit vzrostlých stromů, které se nacházejí spíš na její spodní hranici okolo potoku Botiče. Vinná réva přeci jen tolik stínu nevyprodukuje, alternativním chladicím lákadlem nicméně může býti umělá jeskyně – grotta – jež je součástí zahrady. 


Zdroj: info.cz

A jaký je váš tip? Podělte se v komentáři.

Žádné komentáře:

Okomentovat