CENTRAL GROUP blog

27. 10. 2018

Když se nám nelení, Praha se zelení


Každý strom ve vnitřní Praze má v současných (a především těch v blízké budoucnosti očekávaných) klimatických podmínkách cenu pověstného hrnce zlata. My jsme na našich lokalitách v posledních osmnácti měsících těchto "hrnců zlata" zasadili více než pět set. 


Žlutý pes zpívá, že modrá je dobrá. Žlutočerný Central Group říká, že zelená je minimálně srovnatelná :-). Takže se snažíme přispět naši troškou do mlýna a trochu Prahu přizelenit. Jen za posledních 18 měsíců to v našem podání znamená nové zelené plochy v našich projektech a jejich okolí, rozjíždějící se trend zelených střech a atrií a konečně více než pět set nově vysazených stromů na našich lokalitách. To poslední číslo nevypadá kdovíjak obrovsky, v tomto kontextu je ale nutno zmínit, že třeba celá Praha 7 se za poslední čtyři roky chlubí zhruba polovičním výsledkem. Každý strom a kousek zeleně v zastavěné oblasti se totiž počítá. 

Tato práce totiž má své benefity. Praktické, psychologické i zdravotní. Nejen že stromy a zeleň obecně jsou přirozeným zdrojem kyslíku, o čemž se většina z nás učila už v prvouce na prvním stupni základní školy. Zároveň stromy mají velmi pozitivní dopad na náladu člověka na což existují studie psychologů toto dokazující. Podle dalších výzkumů fungují stromy jako nejlepší a nejlevnější klimatizace. Biologové například dokázali, že průměrně vzrostlý strom ve svém okolí snižuje teplotu až o tři stupně Celsia. A konečně stromy též fungují jako filtr na polétavý prach, jeho listy zachytí až 25 procent veškerého nepořádku v ovzduší.

Výsadba nových stromů a rozšiřování kapacity pražských „plic“ se tak stalo i jedním z hlavních témat nedávných komunálních voleb. Po parném létě, které máme ještě v živé paměti si všichni včetně politiků uvědomují, že v zeleném městě se žije příjemněji než ve městě betonovém. Volební kampaň se tak hemžila sliby, kolik nových stromů plánují politici v následujících letech zasadit. Faktem je, že česká metropole je už nyní v porovnání s dalšími hlavními městy poměrně zelená (v Praze připadá na jednoho obyvatele 40m2 zeleně, ve Vídni je to jen 26m2) a třeba  výsadba nové zeleně v centru města je finančně poměrně hodně náročná. Jan Čižinský, který z pozice starosty Prahy 7 (Letná, Bubeneč, Holešovice, Stromovka) míří na magistrát, například přiznal, že za skončené volební období vysadil na sedmičce 285 stromů a náklady na každý jeden z nich šel – kvůli překladům sítí apod. – do nižších statisíců korun. Další finanční prostředky si pak město i jeho části musí připravit na následnou péči o „zelený poklad,“ jen letos se rozpočet na závlahu pražských stromů navyšoval z pozice magistrátu o deset milionů korun.

V případě našich lokalit se v otázce zeleně snažíme vyjít vstříc jak budoucím obyvatelům a jejich SVJ, tak příslušné městské části. V Kamýku (projekt Nad Modřanskou roklí) nebo v Letňanských zahradách jsme zasadili 120 respektive 144 stromů), na Jižních výhledech ve Stodůlkách nebo v projektu Nad Prokopským údolím jsme se připojili k současnému nastupujícímu trendu zelených střech. Na brownfieldu v severní části Nákladového nádraží Žižkov, kde plánujeme Parkovou čtvrť, jsme zeleň postavili do centra našich úvah a hlavní architekt lokality Jakub Cígler v podstatě navrhl novou městskou čtvrť  vrostlou do parku. Na základě požadavků městské části jsme k tomuto už vybudovali refugium pro chráněné živočichy ve kterém jsme mimochodem zasadili na třicet stromů, a dále by tady – krom šestitřídní mateřské školky, kterou po dokončení převedeme na Prahu 3 – měl vzniknout veřejnosti přístupný park pomyslně dotvářející zelený pás mezi Židovskými pecemi a populární Parukářkou.  Zelení tedy na Praze nešetříme.

Žádné komentáře:

Okomentovat