CENTRAL GROUP blog

29. 11. 2018

Architektonická soutěž: Buďte odvážní a nekonvenční!


Architekt je člověk, který prostor vidí jinak, než všichni ostatní. Je jenom na něm, jak tuto schopnost využije.Znáte ten pocit, když jdete prostorem, kde si myslíte, že vás nemůže nic překvapit a naráz bác? Ne, nemyslíme skleněné dveře, které jste přehlédli nebo nakopnutý palec :-). Ono “bác” je myšleno spíš jako překvapení pro váš mozek. Situaci, kdy vás přítomnost něčeho v daném prostoru nezvyklého doslova šokuje. Jako když jdete “starobylou” Prahou a na úpatí Jiráskova mostu vás překvapí Tančící dům, vypadající úplně jinak než všechny domy okolo? Když jdete nížinatou krajinou česko-rakouského pohraničí a uprostřed polí na vás “vyskočí” útulna postavená na základech někdejšího vojenského bunkru? Jako když - pokud se vymaníme z českých luhů a hájů - v Pennsylvánii již z dálky slyšíte šumění vodopádu a nakonec vaše smysly omámí ikonická vila Franka Lloyda Wrighta?

Těch příkladů je hodně. Minulý týden zde zmiňovaná Labská filharmonie v Hamburku, odvážné turistické stavby v Číně nebo Kalifornii (nic pro ty se strachem z výšek) či domek na “kuří nožce” v sadu v pražských Kyjích. Pro každého z nás je překvapivé (a líbivé) něco jiného, a proto každý může mít toto portfolio složené jinak. Každý tyto stavby může hodnotit dle svého specifického vkusu. Pointou by nicméně mělo být, že architekti mají schopnost nás překvapit či dokonce šokovat a zároveň velmi nekonvenčně využít nejrůzněji limitované prostory.  Pokud jsou odvážní. 

Přesně do této pozice architekta-překvapovače se nyní mohou vcítit adepti tohoto krásného řemesla. Ještě dva měsíce - přesně do konce ledna - totiž společnost Central Group přijímá návrhy do architektonické soutěže pro studenty architektury s tématem: “Unikátní stavba na komplikovaném místě.” Vítězné návrhy budou oceněny finanční odměnou (v případě prvního místa ve výši 100 tisíc korun) a možností stáže v ateliéru jednoho z nejoceňovanějších současných českých architektů Josefa Pleskota. V porotě, která studentské práce bude posuzovat a vybere vítěze zase zasedají kapacity jako je Zdeněk Lukeš, David Vávra, Ondřej Chybík nebo Adam Gebrián.

Studenské práce nemusí být nutně originální. Akceptovány jsou i hotové školní projekty, které splňují zadání. Jde totiž v podstatě o jediné. Vygenerovat nápady, jak by šlo využít - jak říká již zmíněný Josef Pleskot - pozemkové přívěsky, kterých je v Praze řada a které ve městě, jež se svým způsobem pere s nedostatkem prostoru k expanzi, zůstávají nevyužity.  Respektive jak okomentoval zadání šéf Central Group Dušan Kunovský:  „Když se člověk rozhlédne v Praze kolem sebe, zjistí, že je zde mnoho míst, která jsou zcela nevyužitá. Přitom jsou často ve velmi zajímavých lokalitách, které si doslova říkají o nějaké zajímavé využití a netradiční řešení. Zdánlivě sice nemají velký potenciál, v hlavách studentů se přesto mohou najít nápady, jak i tato místa přeměnit na něco výjimečného.“ Jediné co musí adepti architektury ukázat je odvaha a dostatečnou představivost. Takže pokud jste studentem architektury a tyto vlastnosti vám nejsou cizí, není nic snazšího, než se přihlásit.

Žádné komentáře:

Okomentovat