CENTRAL GROUP blog

22. 11. 2018

Potřebuje Praha ikonickou stavbu? Prospěla by!


Libuše „založila“ Vyšehrad, Karel IV. postavil – mezi jiným – Karlův most, Rudolf II. přetvořil Prahu v magické město, první republika nám postavila správní budovy. Co nechá budoucím Čechům naše generace?Sydney má operu, Bilbao muzeum, Hamburg Labskou filharmonii. Symboly města nemusí být nutně staré stovky let. Praha má Karlův most, který obtížně něco přebije. Přesto bychom se neměli vzdát možnosti české hlavní město dál rozvíjet. Nová rada města začala hovořit o záměru vybudovat v Praze nový koncertní sál. Protože jej město potřebuje, protože takový projekt by místním i okolnímu světu poslal informaci, že Praha nespí.  

Nová filharmonie by mohla splnit hned několik úkolů. Mohla by například nakopnout rozvoj některé ze zanedbanějších oblastní širšího centra Prahy (nejčastěji se mluví o Vltavské). Mohla by se stát symbolem znovuobnoveného stavebního rozvoje města, kde postavit jednoduchou bytovku netrvá díky povolovacímu procesu celou dekádu. Mohla by ukázat, že i v Česku umíme moderní architekturu, která oslovuje svět. Mohla by do Prahy začít lákat bohatší turisty a sejmout z české metropole nálepku, podle které se sem jezdí za levným pivem a pěknýma holkama. Mohla by ukázat, že Praha je místo, které dokáže držet pomyslný prst na tepu doby, rozvíjet se, inspirovat se a posunovat věci dál.

S ambiciózním projektem se samozřejmě pojí určitá rizika. Zmiňovaná Elbphilharmonie měla původně stát 240 milionů eur, nakonec Hamburg zaplatil více než trojnásobek (oficiálně byly všechny náklady vyčísleny na 789 milionů). Walt Disney Concert Hall v Los Angeles přišla na dvojnásobek původních plánů. Harpu v Reykjavíku musel po krachu bankovního sektoru – jež původně stavbu financoval – dostavět stát.  Přes všechny tyto trable si ale investoři své projekty chválí. Všechny se zařadily mezi symboly města, všechny se staly turistickými magnety, všechny oživily zanedbanější část města. A především: všechny zahlásily ono Obamovské: Yes, we can!

Což je přesně to, co by Praha po nějakých dvaceti letech spíše přešlapování - kdy největší ambicí bylo/je, aby nám tady nespadl některý z mostů – potřebovala. Pokud má česká metropole v 21. století naplnit svůj potenciál, potřebuje zvládnout spoustu kroků. Dobudovat a rozvíjet vnitřní a vnější (ve smyslu napojení na okolní metropole) dopravní infrastrukturu, postavit dostatečné množství bytů pro předpokládaný příliv nových obyvatel, adaptovat moderní technologie. A konečně: ukázat, že nebojí ani větších projektů a výzev. Mohli bychom to udělat trochu lépe než v případě O2 Arény, náklady na níž dosáhly cca devítinásobku původního rozpočtu a nás stála „jednu loterijní společnost,“ ale udělat bychom to měli. Protože město potřebuje pozitivní symboly. A protože Praha si to zaslouží. 

Žádné komentáře:

Okomentovat