CENTRAL GROUP blog

15. 11. 2018

Programové prohlášení pražské rady: Slibné sliby

Plán je jasný. Praha během následujících let pod správou nové koalice a primátora Zdeňka Hřiba zahájí stavbu trasy D metra, odbrzdí zastavování brownfieldů, zrychlit stavební povolovací řízení skrze digitalizaci, zahájit systémové opravy dopravní infrastruktury, zastavit vylidňování centra města. Všechno zmíněné hlavní město opravdu potřebuje. Každý začátek nabízí novou naději. Tou současnou je představa, že Praha bude za čtyři roky městem s milionem nových stromů, ikonickými stavbami, kvalitním školstvím i odblokovaným trhem s bydlením, kdy k dispozici bude dostatek bytů, aby tyto neměli status „lanýžů“ a tomu adekvátní ceny. Nová pražská koalice v podobě Piráti – Praha Sobě – Spojené síly pro Prahu hodlá rozhýbat město a pomyslně ošetřit jeho nejhlubší rány. Názory na to, co jsou největší problémy Prahy a jak tyto problémy léčit se mohou různit. Reakce jsou nicméně převážně pozitivní.

Třeba záměry nové pražské vlády v oblasti bydlení jdou opravdu správným směrem. Pokud by se Praze podařilo spustit stavební využití brownfieldů a zrychlit povolovací proces, zajistila by tím návrat povolovaných nových bytů k hranici deseti až dvanácti tisíc ročně (letos to podle stávajících projekcí vypadá na 2,5 tisíce povolených bytů!). Tento objem by podle odborníků „zalepil“ deficit z posledních let a saturoval požadavky rostoucího města. Poptávka by se ve střednědobém horizontu měla srovnat s nabídkou a ceny bydlení by měly opravdu postupně klesnout. Tudíž ještě jednou: záměr je opravdu pozitivní.     

Je tady nicméně jedno „ale.“ Dokonce čtyři roky trvající. Na mysli máme předcházející městskou radu a její programové prohlášení. Tam totiž můžete nalézt úplně stejné proklamace o potřebě odblokování rozvoje Prahy, využití brownfieldů, zásadního posunu ve strategických dopravních stavbách. Téměř by si člověk zahrál klasickou dětskou hru „Najdi deset rozdílů“ mezi novým a čtyři roky starým programovým prohlášením. Alespoň v sekci „Územní rozvoj a územní plán.“ Zkrátka minulé zastupitelstvo mělo stejně růžové plány a záměry. Součástí vládní koalice nicméně byla i jedna strana, která se rozhodla sledovat vlastní agendu, jež nebyla úplně v souladu s programovým prohlášením. Na konci čtyřletého volebního období pak z plánů zůstala v podstatě jedna velká černá nula v podobě zablokované Prahy a spousta problémů k nápravě.

Nová rada má před sebou velmi zajímavou situaci a k tomu zřejmě čtyři roky času. Praha je zablokovaná a skutečnost, že se nerozvíjí vnímají i běžní obyvatelé. Poslední významnou dopravní stavbou byl tunel Blanka naplánovaný a téměř i kompletně postavený předminulým magistrátem. Vysoké ceny bydlení pociťují (nebo o nich alespoň vědí) všichni. Na druhou stranu, až na pár kolabujících mostů na Praze 7, město ještě není v úplně havarijním stavu. Je tady zkrátka obrovský potenciál a řada aspektů ke zlepšení. Na nové sestavě na Mariánském náměstí je vybrat ty nejzásadnější a potom ty změny opravdu realizovat. Programové prohlášení je slib. Vypadá slibně. A v podstatě každý Pražan si musí přát, aby se tyto plány městské vládě podařily naplnit. Pokud by se to totiž nepovedlo, osm let stagnování by pro toto město už mohl být skutečně palčivý problém.

Žádné komentáře:

Okomentovat