CENTRAL GROUP blog

4. 1. 2019

Ekonomika v roce 2019? Zpomalujeme, nezastavujeme!


Loni v tuto dobu byla ekonomická obloha jako šmolka. Podle expertů a analytiků nás měla v roce 2018 čekat procházka růžovou zahradou. A opravdu: ekonomika i platy v ní rostly jako už dlouho ne. V prvních jedenácti měsících tak z té šmolky doslova až bolely oči. Teprve prosinec, především na burzách „vystrčil růžky“ a naznačil, že to nemusí trvat do nekonečna. Pro rok 2019 se tak na nebi už objevují první pověstné mráčky. Jde o to, jestli z nich zaprší. Dobrá zpráva je, že zatím to spíš nevypadá.Nebude to taková jízda jako loni, předloni nebo obecně v celé dekádě, ale večírek přece jen pokračuje. Experti se většinou shodují, že černá labuť zatím na obzoru spíše není, růst globální ekonomiky by měl pokračovat a že na větší turbulence/průvan do peněženky se máme připravit do let 2020 nebo spíš 2021. Největší hrozbou pro světovou ekonomiku je v tuto chvíli potenciální obchodní válka na ose Washington – Peking (kde to spíš vypadá na dohodu mezi zainteresovanými), Evropu zase děsí Londýn a jeho pověstná mlha tentokrát zahalující Brexit, eventuálně expozice francouzských, německých či italských bank vůči zranitelným ekonomikám typu turecké.

Česká ekonomika je vzhledem ke své otevřenosti a orientaci na export ve vleku svých klíčových trhů, v tomto případě především Německa. Tudíž lze předpokládat, že hospodářství bude zpomalovat, doba všeobecného růstu pomalu končí, výrazné turbulence nicméně na obzoru taktéž podle všeho nejsou. Jinými slovy, o práci se nemusíme bát, pokud jste si ale o pořádné zvýšení platu neřekli loni, letos to už budete dohánět obtížněji. Ale pořád to stojí za to zkusit :-). 

Co všechno tohle bude znamenat pro český, potažmo pražský trh s bydlením? Nemnoho. Přes všechny globální makroekonomické vlivy je situace Prahy definovaná jediným slovem: nedostatek. Pražští úředníci byli v posledních letech, co se týká povolování nových bytů, velmi skoupí a plody této „šetřivosti“ nyní sklízíme. Nové byty nejsou. A čeho je nedostatek, obvykle zdražuje, nebo minimálně na ceně neztrácí. Nová pražská administrativa sice plánuje radikální obrat, alespoň co se týká rozhýbání počtu povolení a stavění nových bytů, nicméně – i kdyby se jim toto trhnutí kormidlem opravdu povedlo (ohledně čehož jim skutečně držíme palce) – otáčení takového kolosu jako je pražský trh s bydlením s cca 700 tisíci byty, to „není jako práce s buzolou.“ Dopady rozumnějšího přístupu úředníků k nové výstavbě na trhu tak eventuálně pocítíme až během několika let.

Na základě našich dat proto předpokládáme, že v roce 2019 by se mělo v celé Praze prodat cca 4650 nových bytů (jen abychom udržovali/obnovovali stávající bytový fond bylo by potřeba, aby toto číslo bylo dvojnásobné) a jejich ceny by měly vyšplhat o jednotky procent (podle našeho odhadu dojde k pětiprocentnímu růstu).  Komplikovaná dostupnost hypoték, růst platů a dlouhodobá atraktivita Prahy v očích přespolních (domácích i cizinců) pak vyšším tempem zřejmě požene vzhůru ceny nájmů. Vzhledem k tomu, že růst úroků na spořících účtech odborníci nepředpokládají, bublina bitcoinu podle všeho definitivně praskla a burza je po loňském prosinci pro opravdu otrlé, nemovitosti tak podle všeho zůstanou klidnou a potenciálně příjemně rostoucí investicí.           

Žádné komentáře:

Okomentovat