CENTRAL GROUP blog

24. 1. 2019

Nedostatek pražských bytů komplikuje život okolním obcím

Lidé pocházející z hlavního města nebývají ve zbytku daného státu velmi populární. Platí to pro Českou republiku stejně jako pro Velkou Británii, Francii, nebo Čínu. V případě Prahy však toto obecně platné tvrzení dostává zcela nový rozměr a to zejména v obcích v okolí hlavního města. Ty mají strach, že se k nim nastěhuje velké množství Pražáků, nebo lidí, kteří chtějí v Praze pracovat, a výrazně jim zhorší kvalitu života. A proto se začínají bránit.

Sněhová kalamita v Praze J


Zatímco laškovné popichování Pražáků třeba obyvateli Brna stále zůstává hlavně v rovině neškodného špičkování, lidem bydlícím v okolí Prahy jde o život. Tedy, ne doslova. Jde jim o kvalitní život. Zablokovaná výstavba rezidenčního bydlení v Praze totiž donutila některé developery porozhlédnout se po příležitostech mimo hranice české metropole.

Dostatek pracovních příležitostí, kulturní vyžití i mezinárodní duch města láká do Prahy stále více lidí. Největším lákadlem je přirozeně stabilní pracovní trh, který pro alespoň trochu šikovné nabízí práci za slušné peníze i v období recese. V posledních 14 letech byla míra nezaměstnanosti v Praze, s drobnou výjimkou, alespoň o dva procentní body nižší než činí celorepublikový průměr. Když pražskou nezaměstnanost porovnáme s kraji tradičně chudšími na pracovní místa, jako je Karlovarský nebo Moravskoslezský, pak zjistíme, že nezaměstnanost je v Praze v průměru alespoň čtyřikrát nižší.

Česká metropole proto neustále roste a v posledních 14 letech zaznamenává Český statistický úřad v průměru desetitisícový nárůst obyvatel ročně. To znamená, že každý rok se do Prahy přestěhuje polovina obyvatel Kutné Hory. Za 14 let se takto do Prahy přestěhovali všichni lidé z Jihlavy a Pardubic, nebo téměř polovina Ostravy. A to jsou jen lidé, které zaznamenaly oficiální statistiky. Skutečný přírůstek je až několikanásobně vyšší.

A všichni chtějí někde bydlet, ale většinou nemají kde. Proto se dívají i po Středočeském kraji. Právě ten totiž podle statistik získává největší přírůstek obyvatel v republice a nejvíce jich tam proudí právě z Prahy. Z Prahy do Středočeského kraje se v posledních 14 letech odstěhovalo o 100 tisíc lidí více než opačným směrem.

V Praze se totiž prakticky nestaví nové byty. Strategický plán města sice počítá s tím, že by v Praze mělo každý rok vzniknout zhruba 6 000 nových bytů, ale například počet nově zahájených bytů v bytových domech se tomto číslu naposledy přiblížil v roce 2008 (5 694). Praha prostě neumí rychle povolovat výstavbu nových bytů.

Někteří developeři přesto dlouhodobě deklarují, že chtějí i nadále stavět pouze v Praze, například Central Group. Jiným ale v metropoli dochází příležitosti a proto svou pozornost obrací na okolní obce. A ty se jim již začínají bránit. Reportáž na toto téma přinesl v posledních dnech server seznamzpravy.cz.

Obce mají celkem oprávněný strach, že příliv nové bytové výstavby nejen naruší ráz obce, ale objektivně zhorší kvalitu života stávajícím obyvatelům. Projekty, které by svou kapacitou například zvýšily počet obyvatel o polovinu, by obcím způsobily řadu dalších problémů. Pražští přistěhovalci by rychle vyčerpali stávající kapacitu školek a škol, vytížili zdravotnická střediska i poskytovatele služeb a zahltili místní úřady.

Největším problémem by však patrně byla dopravní infrastruktura, již dnes často nedostatečná, nebo fungující na hranici svých možností. Problém by to byl pro místní i nově přistěhované. A jak ukazuje vývoj opravy nejen dálnice D1 problém ne zcela jednoduše řešitelný. Praha sama přitom má možnosti, které by využívali stávající infrastrukturu, aniž by ji kapacitně vyčerpali. Jde o revitalizaci brownfieldů, kterých je v Praze hned několik. A například na 11 největších z nich by mohlo vyrůst bydlení až pro 154 tisíc lidí.

Jestli chce Praha pro své obyvatele vylepšit svůj obraz u zbytku republiky, nebo ho alespoň nezhoršovat, měla by se pustit do práce. Zejména by měla zapracovat na bytové politice, aby své problémy nepřehrávala na okolní obce a nepřiživovala tak zatím do velké míry láskyplné pošťuchování Pražáků.

Žádné komentáře:

Okomentovat