CENTRAL GROUP blog

17. 1. 2019

Střezte se věštců foukajících bubliny


Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítra. Prastaré moudro našich babiček nachází uplatnění nejen v každodenní administrativě, ale i v investicích. Pokud totiž chcete nechat své peníze vydělávat, odkládat rozhodnutí, respektive časovat trh, se příliš nevyplácí.Bubliny se nafukují, krize přicházejí. Ekonomický cyklus moderní ekonomiky funguje už po desítky let stejně. Dlouhá období růstu se střídají s krátkodobějšími korekcemi. V ideálním světě by investor měl křišťálovou kouli, která by odhalila momenty zlomu. Aby nastupoval v momentu, kdy “letadlo roluje po ranveji” a opouštěl jej - s pomocí padáku - ve chvíli, kdy jde na nouzové přistání. Jenomže takovou kouli nikdo nemá. Byť se někteří snaží přesvědčit svět o opaku.

Krize je za dveřmi. Neslyšeli jste to někdy? Za posledních sedm let minimálně v dějinách Česka bezprecedentní ekonomické expanze určitě mnohokrát. S internetem a sociálními sítěmi totiž vzniklo zvláštní povolání. Zvěstovatel krize. Vaší prací je očekávat problémy. Pravidelně.  V roce 2013. V roce 2015. V roce 2017. V roce 2019. Prostě pořád. Občas trochu obměníte slovník a místo slova krize použije bublina nebo recese. Ale poselství je jasné: problémy jsou za dveřmi, strčte peníze do slamníku.  

Je to opravdu tak? Jak dopadl investor, který - v očekávání dalších propadů - nenastoupil třeba v roce 2013? A nebo - s předpokladem těch nových - vystoupil v roce 2015? Faktem je, že slamníkové úspory by na hodnotě neztratily. Inflace byla v posledních letech tak nízká, že úbytek by byl zanedbatelný. Podobně jako zisk v případě, že byste při současných úrocích místo domácího slamníku úspory uložili do slamníku bankovního. Pokud jste ale oddálili třeba koupi bytu, ztráty, respektive nerealizované zisky, už byly citelnější. V roce 2013 jste tak šedesátimetrové startovací 2+kk v širším centru Prahy (lokality jako Stodůlky, Letňany nebo Kamýk) zaplatili v průměru 3,4 miliony korun. V prvních dvou letech se ceny zvýšily o pět procent. Mezi lety 2015 a 2018 nicméně nárůst činil dalších cca 50 procent. Za šedesátimetrové 2+kk ve Stodůlkách (s parkovacím stáním, sklepem a balkónem) tak aktuálně zaplatíte více než 5,4 milionu korun. 

Pokud jste tedy před šesti lety uvěřili tvrzením, že „krize se blíží,“ přišli jste o téměř 60procentní zhodnocení vaší potenciální investice. Ano, byt se za tu dobu poněkud opotřebil a nelze jej tedy srovnávat s novostavbou, na druhou stranu toto opotřebení vzniklo jeho užíváním, což znamená, že buď jste ve vaší investici sami bydleli, nebo jste realizovali příjmy z pronájmu, který podle webu Realitymix za byt těchto parametrů může dosáhnout až 20,5 tisíce korun měsíčně. Což, ještě jednou, není určitě špatná investice. 

Ano, oni věrozvěsti korekce/bublin/problémů se jednoho dne určitě trefí. Ekonomický cyklus, ve kterém doby růstu střídají korekce, je totiž jednou ze životních jistot. Takže období, kdy ceny nemovitostí nebo třeba akcií klesají, určitě přijdou (nutno říci, že v Praze při současném nedostatku nové výstavby a totálně zablokovanému procesu povolovaní nových bytů fakticky omezující nabídku po dobu minimálně následujících pěti let, tato korekce nebude podle odborníků příliš velká). Tito zvěstovatelé poté zapomenou na několik předchozích neúspěšných předpovědí a budou si užívat zájmu publika s aurou dokonalých znalců. Dynamika trhu nicméně fakticky neumožňuje odhadnout, kdy se takto stane. Takže jejich předpovědi jsou na úrovni, že jednoho dne bude pršet (i na Sahaře se to jednou za pár let stane). Vy na druhou stranu můžete při čekání na dokonalý moment ke koupi přijít o nejlepší roky “života” vaší investice.

Žádné komentáře:

Okomentovat