18. dubna 2019

V díle japonského architekta Sou Fujimota se snoubí příroda s architekturou

Z největší dálky přicestoval do Prahy na nedávný jednodenní Summit architektury a rozvoje, který pořádalo Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR), světoznámý architekt Sou Fujimoto. Země vycházejícího slunce je mu od počátku jeho kariéry inspirací. Jeho projekty odráží zejména tamní respekt k přírodě a nabízejí neobvyklý pohled na propojení přírody a moderního stylu života. Během svého vystoupení na Summitu provedl posluchače po svých dokončených i rozpracovaných stavbách a popsal, co ho přimělo navrhnout je právě tak, jak je navrhl.

Pavilon Serpentine, Londýn

Podle Fujimota lze nalézt společné základy architektury a přírody zejména v jejich spletitosti, bohatosti a zároveň i jisté jednoduchosti. Rodák z ostrova Hokaido se proslavil jak u odborné tak laické veřejnosti stavbami, které vycházejí právě z těchto společných kořenů přírody a architektury. Je oceňovaný zejména za neotřelou práci s prostorem, ke které ho podle jeho vlastních slov inspirovala Einsteinova teorie relativity. Neopominutelný je i vliv katalánského architekta Antoni Gaudiho.

Dobrým příkladem neobvyklé práce s prostorem je pavilon Serpentine v Londýně z roku 2013. Jedná se o odlehčenou konstrukci, která působí dojmem, jako by na daném místě zároveň byla i nebyla. Fujimotovým cílem bylo poskytnout lidem místo, kde mohou pobýt. Celý projekt si hraje s rozostřením hranic, kterého bylo dosaženo spletitým propojením bílých tyčí, které návštěvníkům dokáží poskytnout pocit bezpečí a soukromí, ale zároveň zachovávají vzdušnost pavilonu a sounáležitost s přírodou. Člověk uvnitř tohoto pavilonu, který připomíná krajinu, pak získá pocit, že je uvnitř příjemné kavárny, ale zároveň je i v přírodě.

Pavilon Serpentine, Londýn

Ze studia Sou Fujimoto Architects, které japonský architekt založil v roce 2000, vzešel v roce 2014 i návrh na obytnou věž L’Arbre Blanc ve francouzském Montpellier. Organický tvar budovy připomínající šišku nebo ananas propojuje tradici s budoucností. Díky příznivému podnebí nabízí obyvatelům možnost pokračovat v životním stylu jižních zemí a trávit velkou část volného času venku na prostorných terasách, které díky svému neobvyklému umístění nabízejí dostatek slunečního svitu v prvním i posledním patře věže.


L'Arbre Blanc, Montpellier

Podle Fujimota se právě v tomto projektu snoubí normální, běžné architektonické prvky se zásadním inovačním prvkem. Tajemství úspěchu je podle něj skryto právě v kombinaci tradice s inovacemi, které však nemají pouze okouzlit svou výjimečnou moderností, ale mají být hlavně nenásilně zakomponovány do stávajícího prostředí. A toho se držel i při navrhování dalšího projektu pro Paříž.

V roce 2016 totiž Fujimoto připravil návrh nejen obytného komplexu Mille Arbres, tedy Tisíc stromů, který by měl vyrůst na zanedbaném pozemku na spojnici čtvrti La Défense a Vítězného oblouku. S tímto návrhem vyhrál první místo v soutěži Reinventing Paris, do které se přihlásilo celkem 815 účastníků. Podle Fujimota projekt připomíná ve vzduchu se vznášející les a vytváří tak harmonii a zároveň kontrast mezi starými a novými věcmi. V elegantním a odlehčeném komplexu se budou nacházet nejen byty a kanceláře, ale i obchody, hotely a kulturní zařízení. Projekt řeší modernizaci dopravní tepny, která je součástí městského okruhu Paříže.


Mille Arbres, Paříž

Dobrou zprávou pro nás je fakt, že Fujimoto má zájem postavit zajímavý projekt i v Praze. Tento absolvent Tokijské univerzity, kde v současnosti i přednáší, se totiž zúčastnil architektonického workshopu na návrh komplexu budov na Žižkově, který vypsal developer Central Group. Praze stále chybí moderní, unikátní stavba a právě taková by mohla vzejít z Fujimotova rýsovacího prkna. Pak by i česká metropole měla budoucnost, ve které se bude příroda snoubit s architekturou.

Žádné komentáře:

Okomentovat